ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Z Jeleniej Góry w okolice

Napisany: 2020-06-16

Z Jeleniej Góry w okolice

Fotograficy JELENIEJ GÓRY I JELENIOGÓRZAN startujący w konkursie, mogą wyjść za miasto

XIV Konkurs Fotograficzny Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2020 w nowej formule

Doroczny konkurs fotograficzny Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, do tej pory zamykający się w tytule do Jeleniej Góry i jeleniogórzan, w tym osobliwym roku odbędzie się w szerszej formule. Tematyka się nie zmienia, lecz jej zakres rozciąga się na cały subregion.
We wstępie do regulaminu najlepiej to ujął honorowy członek Towarzystwa — Waldemar Grzelak.

Wokół Jeleniej Góry roztaczają się Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Karkonosze oraz Góry Izerskie. Kotlina Jeleniogórska znana jest z Doliny Pałaców i Ogrodów — bogatej w historyczne zabytki architektury usytuowanych w starych parkach — oraz z krajobrazów. Jelenia Góra szczyci się pięknymi secesyjnymi kamienicami i rynkiem z ratuszem, jednym z najpiękniejszych na Śląsku, otoczonym renesansowymi podcieniami. Miasto ze swoimi teatrami, muzeami, galeriami i filharmonią jest artystycznym centrum subregionu. To połączenie piękna, sztuki, estetyki i artyzmu sprawia, że w jeleniogórskiej okolicy artysta nie szuka natchnienia, bo ono samo go znajduje.
Ambicją Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego jest aby fotografie na konkurs miały walory artystyczne, dlatego nie oczekujemy fotografii łatwych, dziesiątek zdjęć tych samych obiektów. Towarzystwu zależy na fotografiach do których powstania użyto środków wyrazu, pozwalających na stworzenie dzieł niepowtarzalnych, ze znamionami swobodnej wrażliwości i interpretacji. Oczekujemy fotografii stworzonych pod wpływem doznania duchowego piękna, gdyż dzieło sztuki musi być transformacją i wynikać z przeżyć, przemyśleń oraz emocji. Musi być wrażeniem artysty. Sztuka zaczyna się bowiem wtedy, gdy kończy się kopiowanie tego co widzimy. Jednak w JTF uznajemy dowolność wyrażania i tworzenia fotografii, co powoduje odstępstwa od kompozycji i innych zasad fotograficznych. Nie tylko jest to dopuszczalne, ale wręcz normalne. Pod warunkiem, że da się uzasadnić.

Zatem, jeżeli umiesz wyłowić niebanalną twarz, w nietuzinkowym oświetleniu, jeżeli potrafisz pokazać w swojej fotografii szept górskiego strumienia, ryk wodospadu, niewidoczny wiatr, który wdziera się w pamięć i maluje chmurami niebo, snującą się mgłę i powietrzną perspektywę, a z dziesiątków ważnych w reportażu sekund wybrać tę jedną, najważniejszą oraz nie katalogową, lecz własną paletę barw — to stwórz fotografię konkursową. Czekamy na Twoją fotografię z już nie z samej Jeleniej Góry jak do tej pory, a z całej okolicy. Fotografię pełną doznań duchowych, będącą Twoim wrażeniem i Twoją twórczą radością.

Nadesłane na konkurs Fotografie obejrzy i wyłowi najlepsze, jury w składzie:

  • Waldemar Grzelak — przewodniczący, członek ZPAF, honorowy członek JTF
  • Janusz Moniatowicz – członek ZPAF, honorowy członek JTF
  • Radosław Pelisiak – członek zarządu JTF, posiadacz tytułu AFIAP
  • Jerzy Zając – członek Rady Artystycznej JTF

Ponieważ istotą konkursu są nagrody, także i w XXIV Konkursie Fotograficznym Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2020 można je zdobyć. Ich fundatorami są: Prezydent Miasta Jelenia Góra oraz Pani Poseł Zofia Czernow (nagroda za najlepszy portret). Pula nagród konkursu wynosi 3500 zł. Z niej to przyznane będą trzy nagrody oraz specjalne wyróżnienie portretu. O wysokości nagród zdecyduje Jury Konkursu.

Szczegóły i regulamin: www.jtf.com.pl

Źródło: Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne

Tagi: · konkurs · konkurs fotograficzny · Jelenia Góra

· www.jtf.com.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław