ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Przez granice w góry

Napisany: 2020-07-23

Przez granice w góry

Autobus z Czech przez Niemcy, Polskę i Czechy do Polski wyjedzie w pierwszy kurs w sobotę 1 sierpnia 2020 r.

Přes hranice přímo do hor | Über die Grenze zu den Bergen | Przez granice w góry - nowe połączenie autobusowe połączy podgórskie miejscowości izerskie

Linia 691 — międzynarodowe połączenie z czeskiego Gródka nad Nysą, przez Żytawę, Bogatynię, Frýdlant do Świeradowa-Zdroju połączy 3 państwa pięciokrotnie przekraczając granice.
W ten sposób z zachodniego krańca Gór Izerskich będzie się można dostać do ich środka po polskiej stronie. A kiedy zestawimy połączenie z wąskotorową kolejką żytawską, i kolejami w czeskich Górach Izerskich, będziemy mieć całkiem bogatą siatkę połączeń.
Jeden z przystanków będzie zlokalizowany przy dolnej stacji kolei linowej na na Stóg Izerski.

Połączenie jest efektem programu TRANS-BORDERS (CE 973) wspartego finansowo Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego. Do 22 listopada 2020 r. obowiązywać będą ceny przejazdu w dwóch taryfach:
1. Gródek n.N. → Zittau → Świeradów-Zdrój — 2 € / 8 zł / 50 kč (ulgowe 1 / 4 / 25)
2. Bogatynia → Świeradów-Zdrój — 1 € / 4 zł / 25 kč (ulgowe 0,5 / 2 / 10)

Ulgowe bilety przysługują dzieciom w wielu 6-18 lat, studentom do 26 lat, seniorom pow. 65 lat.
Przewóz psa i bagażu o gabarytach ponad 20×30×50 cm kosztować będzie 0,5 € /2 zł / 10 kč.
Na trasie będą także uznawane jednodniowe bilety EURO-NISA-TICKET i sieciowe bilety IDOL wgrane w Opuscard oraz ważne jednorazowe bilety komunikacji miejskiej w Żytawie.
Po zakończeniu okresu promocyjnego ceny przejazdów zostaną zrównane z taryf systemu IDOL — czeskiego operatora komunikacyjnego w Kraju Libereckim.

Z linii 691 będzie możliwość przesiadki na pociąg v Raspenavie i we Frýdlancie. Połączenie będzie więc umożliwiać dojazd do Hejnic i Liberca, a z tego miasta — także do Szklarskiej Poręby, przez Harrachov.

Dojazd do stacji w Raspenavie będzie możliwy jednak dopiero od 23 sierpnia, bowiem do tego czasu trasach 037 i 038 trwa remont.
Rozkład jazdy 1-23 sierpnia z wyłączeniem Raspenavy
Rozkład jazdy przez Raspenavę

(Źródło: iidol.cz)

Od redakcji:
Szkoda, że wraz z końcem czerwca przestał kursować lokalny autobus świeradowskiej komunikacji miejskiej, którym w weekend można było przejechać do Szklarskiej Poręby, bądź w odwrotnym kierunku. Połączeń po polskiej stronie Gór Izerskich praktycznie brak, co skutecznie ogranicza turystykę, bowiem każda wędrówkę trzeba planować z użyciem własnego auta, bądź korzystać z kosztownego transportu taksówkowego.
Podział polskich Gór Izerskich na cztery powiaty i 6 gmin jak dotąd skutecznie dezorganizuje komunikację publiczną w ich obrębie, a żadnych ruchów w kierunku poprawy tej złej sytuacji ze strony zarządu województwa niestety nie widać.

· www.iidol.cz/stranky/112:691-swieradow-zdroj.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław