ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Czeski semafor

Napisany: 2020-11-06

Czeski semafor

Wjazd do Czech, Moraw i Czeskiego Śląska bardzo ograniczony

Turystyka do Czech zawieszona na co najmniej kilka tygodni

Nie można podróżować do Republiki Czeskiej w celach turystycznych lub towarzyskich. Uzasadnione są wyłącznie przyjazdy do pracy, do najbliższej rodziny, do placówek medycznych, by wziąć udział w ślubie lub pogrzebie, bądź powrót do miejsca zamieszkania w Czechach.

RCz uruchomiła mechanizm oceny sytuacji epidemiologicznej w państwach członkowskich UE, tzw. semafor. Czeskie Ministerstwo Zdrowia na bieżąco ocenia ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 na podstawie ustalonych kryteriów i publikuje listę z podziałem na państwa oznaczone kolorami: zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Zgodnie z zaleceniem Rady UE ocena następuje na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Aktualnie w Europie brak państw oznaczonych na zielono. Na świecie są nimi Australia, Japonia, Kore Płd., Nowa Zelandia, Singapur i Tajlandia.
Pasażerowie z tych państw (bez względu na obywatelstwo) mogą przybyć do Czech bez żadnych restrykcji.

Ocena ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 wg czeskiego Ministerstwa Zdrowia (Źródło MZS RCz)

Kolor pomarańczowy — niskie ryzyko (aktualnie Niemcy, Skandynawia, państwa bałtyckie i Grecja), oznacza dodatkowe wymogi tylko dla cudzoziemców wjeżdżających do Czech. Przed wejściem do miejsca pracy lub instytucji edukacyjnej, z wyjątkiem osób dojeżdżających do pracy, będą musieli przedłożyć formularz przyjazdu oraz negatywny test PCR.

Czerwony — wysokie ryzyko — zmusza wszystkich pasażerów z państw tak oznaczonych (m.in. z Polski), obcokrajowców i ob. czeskich, jeśli przebywali w ciągu ostatnich 14 dniach poza granicami Republiki Czeskiej dłużej niż 12 godzin, do wypełnienia przed wjazdem do Czech elektronicznego formularza przyjazdu https://plf.uzis.cz i po przybyciu przejść test PCR na COVID-19 lub kwarantannę.
Można również okazać negatywny wynik testu RT-PCR na obecność SARS-CoV-2 wykonany w państwie członkowskim UE, jeśli nie jest starszy niż 72 godziny. W takim przypadku wynik badania jest przekazywany natychmiast po wjeździe na terytorium Republiki Czeskiej do lokalnej regionalnej stacji epidemiologicznej. Od badań zwolnione są dzieci poniżej 5 roku życia.

Bez okazywania lub wykonywania testu mogą wjechać na obszar Republiki Czeskiej:

  • obywatele UE lub inni posiadający zezwolenie na pobyt długoterminowy lub stały w UE, którzy w ciągu 12 godzin przejeżdżają tranzytem przez przybywają na okres krótszy niż 12 godzin z naglących powodów medycznych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych,
  • zawodowi kierowcy
  • osoby dojeżdżające do pracy

Źródło: MSZ i MZ RCz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław