ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Halo? Tu Mikołaj!

Napisany: 2020-12-09

Halo? Tu Mikołaj!

Internet uratował dziecięce święto

Szósty grudnia bez Św. Mikołaja? To byłby koniec świata! (źródło: P-ZWST POGRANICZE

„Ho, ho, ho!” — donośny głos Św. Mikołaja zabrzmiał w tym roku przez Internet. W czasie rzeczywistym popłynął łączami z Lubania do Świeradowa-Zdroju. Nietypowe czasy wymagają niestandardowych rozwiązań.

W czasie pandemii, gdy bezpośrednie spotkania grupowe nie są wszak możliwe, więc lubański Klub Liderów Młodzieżowych przy Południowo-Zachodnim Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze wyprawił dla dzieci i młodzieży z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świeradowie-Zdroju mikołajki wirtualne.

KLM skupia młodych mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego, którzy rozwijają w nim kreatywność, przeprowadzają akcje dla lokalnej społeczności oraz angażują się w działania międzynarodowe. Jednym ze sztandarowych jest animacja czasu wolnego. Wolontariusze bawią się wspólnie z dziećmi np. na lokalnych festynach. Od 6 lat klub współpracuje z PO-W ze Świeradowa, odwiedzając regularnie dzieci z podarunkami na święta. Zawsze te spotkania kończą się wspólną zabawą.

Tablety, platforma Zoom, kamerki, Internet i Mikołaj jak żywy ;-) (źródło: P-ZWST POGRANICZE

Tegoroczne mikołajki, w obliczu rygorystycznych przepisów epidemicznych, nie mogły się dokonać w tradycyjnej formule. Bezpieczeństwo dzieci oraz młodych organizatorów jest przecież najważniejsze. Jak więc spotkać się z małymi przyjaciółmi ze Świeradowa, a jednocześnie zadość uczynić wymogom? To niełatwe wyzwanie, lecz lubańska młodzież poradziła sobie świetnie. Z pomocą przyszła nowoczesna technika. Zestawiono połączenie internetowe w czasie rzeczywistym, aby obie strony — lubańska i świeradowska — mogły ze sobą rozmawiać i wspólnie się bawić. Tę zabawę poprzedziły długie tygodnie przygotowań. Wolontariusze z KLM skrupulatnie przygotowywała wszystkie detale. Nie chodziło przecież o zwykłe pogaduchy do tableta. Przy wsparciu pracowników PO-W w Świeradowie-Zdroju testowano urządzenia, aby w niedzielę nie było blamażu „nie działa”.

Podczas wirtualnych mikołajek prezenty były jak najbardziej realne (źródło: P-ZWST POGRANICZE

Wizyta na linii Mikołaja w asyście Śnieżynek była niespodzianką dla wychowanków placówki. Udała się doskonale, bo wspólna zabawa sprawiła dzieciakom wiele radości. Oczywiście w trakcie mikołajek, nawet wirtualnych, nie mogło zabraknąć rzeczywistych prezentów. W wielkiej tajemnicy dostarczyła je do Świeradowa-Zdroju, na polecenie Mikołaja, już dzień wcześniej jedna ze Śnieżynek. W niedzielę trafiały już tylko do rąk dzieci. Jak zawsze w takich przypadkach — największą nagrodą dla każdego organizatora, jest uśmiech uszczęśliwionych dzieci.

Dla mieszkańców Lubania i całego świata łaknących aury świąt, Klub Liderów Młodzieżowych przygotował także mikołajkowy teledysk umieszczony na YouTube.

Bożonarodzeniowy wideoklip to prezent od młodzieżowców z Lubania dla wszystkich (źródło: P-ZWST POGRANICZE

Organizację wydarzenia wsparł finansowo Samorząd Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania Aktywni Dolnoślązacy — Centrum Aktywności Obywatelskich w Lubaniu oraz przyjaciele Pogranicza. Ekipa KLM to: Agata Sobczak, Eweilina Michałaciuk, Jessica Gałowska, Patryk Harapin, Tomasz Długosz, Wiwianna Kinal, Zuzanna Słabicka, Karolina Wisiecka, Piotr Bałabuch.

Źródło: Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum
Samorządu Terytorialnego POGRANICZE w Lubaniu

Tagi: · POGRANICZE · Lubań · Świeradów-Zdrój

· facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE · youtube.com/channel/UCPYtsylPVTDvFS1Fj6AISOg · instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl