ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Przekaż pamięć o jeńcach

Napisany: 2021-01-26

Przekaż pamięć o jeńcach

Jeśli masz pamiątkę, drobny przedmiot należący do jeńców Stalagu VIII A Görlitz — oddaj ją do muzeum

Dla jednych mało warte przedmioty dla innych mogą być bezcennym nośnikiem pamięci (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

Artefakty z czasów II wojny światowej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Także potomkowie lub przypadkowi znalazcy chętnie przetrzymują drobne przedmioty w swych zapomnianych szufladach. Tymczasem takie szpargały są bezcennym źródłem informacji dla historyków. Skarbnicą drobnej wiedzy, która zawodowo opracowana i udostępniona tworzy możliwie najpełniejszy obraz przeszłości.

Dlatego warto oddać drobiazg, który dla nas nie stanowi zazwyczaj wielkiej wartości, co najwyżej jest ciekawostką, do poświęconej gromadzeniu takich rzeczy placówki. Nawet jeśli jest to pamiątka po bliskiej osobie — jeńcu podzgorzeleckiego Stalagu i ma dużą wartość sentymentalną — warto ją przekazać. Wówczas krewny stanie się bohaterem zbiorowej pamięci.

Fundacja "Pamięć • Edukacja • Kultura" i stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V. ogłaszają ogólnopolską zbiórkę pamiątek po jeńcach byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, w ramach projektu INTERREG Polska — Saksonia 2014–2020 pn. Poznać i zrozumieć. Pamięć w imię przyszłości. Rozwój sieci edukacyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w polsko-saksońskim regionie przygranicznym.

Organizacje poszukują oryginałów lub kopii zdjęć, dokumentów, listów, elementów ubrań, przedmiotów codziennego użytku oraz innych mających wartość historyczną należących do jeńców obozu lub bezpośrednio z ich tamże pobytem związanych.

Miłośnicy historii Stalagu VIII A oraz krewni jeńców, mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz — pomóżcie w poszukiwaniu i pozyskaniu rozproszonych cząstek przeszłości tego miejsca!

Wszystkie przedmioty zostaną odpowiednio oczyszczone ze skutków upływu czasu i zabezpieczone przed dalszym niekorzystnym jego wpływem. Posłużą muzealnikom do celów edukacyjnych. Zdjęcia części darów będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej placówki (www.fpek.pl), a najcenniejsze dokumenty i artefakty zostaną wyeksponowane na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez fundację.

Akcja ma przede wszystkim uratować jak najwięcej pamiątek związanych z II wojną światową i historią byłego obozu oraz zawodowe ich skatalogowanie i zabezpieczenie w archiwum placówki, z myślą o badaczach w przyszłości i kolejnych wystawach.

Zbiórka potrwa do końca marca 2021 r.

Szczegółowych informacji o zbiórce pamiątek można uzyskać w godzinach 9-15 pod numerami telefonów: 756 408 612 oraz (0049) 358 166 1269 lub poprzez e-pocztę biuro@fpek.pl i media@themusicpoint.net .

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020

Źródło: MMM

Tagi: · Zgorzelec · Górne Łużyce · zabytek

· www.fpek.pl · themusicpoint.net

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław