ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój

Napisany: 2021-03-06

Czy kultura i sztuka może uratować Opolno-Zdrój

Filip Springer • Beata Kłossowska-Tyszka • Michał Suchora • Elżbieta Lech-Gotthardt • Hanna Schudy w debacie o upadłym górnołużyckim kurorcie

Opolno lata świetności ma już dawno, dawno za sobą...

Nową Rudę, Sokołowsko i Miedziankę łączy to, że zaistniały na mapie mentalnej Polski, jako miejsca atrakcyjne i festiwalowe, gdzie literatura lub sztuka prezentują się w atrakcyjnym krajobrazie. Wcześniej jednak, także ze względu na szeroko rozumianą eksploatację, były miejscami zapomnianymi, zanieczyszczonymi, a nawet zrujnowanymi.
Takim właśnie miejscem, zdegradowanym i na skraju likwidacji, jest Opolno koło Bogatyni. Stary, dawniej sudecki kurort był przez lata zaniedbywany, a od kilku lat jest likwidowany przez kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. W przyszłości mają zostać wyburzone kolejne zabytkowe obiekty. Przed okolicą Bogatyni stoi wyzwanie — jaki kurs na przyszłość zostanie obrany? Czy będzie to dalszy monopol zatrudnienia w sektorze węglowym? A może dojdzie do transformacji, w której zostanie uwzględniony także potencjał kulturowo-zabytkowy?

Czy dawny blask Bad Oppelsdorf da się przywrócić?

Kontekst

Tego roku w Opolnie wrocławskie Akademia Sztuk Pięknych oraz Muzeum Współczesne zorganizują cykl rezydencji artystycznych z okazji 50-lecia pierwszego w Polsce pleneru łączącego sztukę współczesną i ochronę środowiska.
Czy Opolno uda się uratować i przywrócić mu choć namiastkę dawnej świetności? Czy kultura, sztuka i włączanie społeczności lokalnej może się także tutaj okazać narzędziem do budowania popularności i atrakcji turystycznej? Czy istnieje jakiś przepis na sukces, który można replikować?

Debata na temat przyszłości Opolna to dyskusja nie tylko o Opolnie...

Debata

O przepisach na sukces miejscowości festiwalowych oraz o przyszłości Opolna będzą rozmawiać: Beata Kłossowska-Tyszka z festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, Michał Suchora z Sokołowska, Filip Springer twórca festiwalu Miedzianka Fest oraz z Elżbieta Lech-Gotthardt ze stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA, która od lat dba o zabytki Górnych Łużyc. W 2011 r. została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską za ratowanie domów przysłupowych, w przyszłości chce stworzyć w Opolnie ośrodek rezydencyjny.
Moderatorką będzie Hanna Schudy z EKO-UNII.

10 marca, godz. 14-16

Jak wziąć udział?

Na debatę należy się zarejestrować.
Udział jest bezpłatny. Wystarczy podaj imię, nazwisko oraz adres e-mail. Na podany adres e-mail zostaną przesłane link i hasło do debaty.

Organizatorzy:
• Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
• Greenpeace Polska

Patroni medialni:
• Góry Izerskie
• BWA Sokołowsko

Tagi: · Górne Łużyce · Bogatynia · zabytek

· http://www.bogatynia.dwr.pl/pensjonaty.html

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław