ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Hofman u Hauptmannów

Napisany: 2021-03-09

Hofman u Hauptmannów

Kiedy Wlastimil Hofman sprowadził się do Szklarskiej Poręby, bracia Hauptmannowie już nie żyli. A jednak spotkali się artystycznie w muzeum

Wystawa prac szklarskoporębskiego malarza, w trakcie remontu WLASTIMILÓWKI, gości w Domu Hauptmannów (Źródło: MK—DCiGH)

W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, można oglądać największą w Polsce wystawę dzieł Wlastimila Hofmana oraz liczne pamiątki, przedmioty i meble należące do artysty. Wystawa pt. Wlastimilówka u Hauptmannów — pracownia w muzeum jest próbą odtworzenia wnętrza domu malarza. Zaprezentowane są oryginalne meble, przywiezione z Krakowa przedmioty i stroje, przybory do malowania, a przede wszystkim obrazy z domu artysty.

Wlastimil Hofman wraz z żoną Adą, przed II wojną światową mieszkali w Krakowie. Czas wojny spędzili w Palestynie. Po powrocie do kraju, zmuszeni ciężką sytuacją materialną, opuścili ukochany Kraków, by w maju 1947 r. przyjechać na stałe w Góry Izerskie, do Szklarskiej Poręby. Istotną rolę w podjęciu tej decyzji odegrał, mieszkający tu wówczas, przyjaciel Wlastimila z czasów krakowskich — Jan Sztaudynger. Hofmanowie zamieszkali w drewnianym domku przy leśnej drodze, zwanej wówczas ul. Spokojną, później przemianowaną na J. Matejki.

Na wystawie zaprezentowane są oryginalne meble przywiezione z Krakowa przedmioty i stroje, przybory do malowania, a przede wszystkim obrazy z domu artysty (Źródło: MK—DCiGH)

Wlastimilówka, jak już za życia Gospodarza nazwano dom, stojąca z dala od gwarnego centrum Szklarskiej Poręby, była popularnym celem odwiedzin mieszkańców rozległej wsi. Pełniła bowiem rolę swoistego domu kultury polskiej, co miało kolosalne znaczenie dla Polaków przybywających na obcą, do niedawna niemiecką, ziemię. Był namiastką Krakowa i jego młodopolskiego charakteru.

Powojenna twórczość Wlastimila Hofmana to przede wszystkim malarstwo religijne i portrety mieszkańców górskiej nowej małej ojczyzny malarza oraz gości z różnych stron kraju, którzy chętnie odwiedzali pracownię malarza bardzo cenionego w okresie międzywojennym. Artysta pozostał wierny ulubionym tematom: sceny rodzajowe łączył z wątkami symboliczno-baśniowymi i patriotyczno-historycznymi, ukazywał marność ludzkiego losu, czy zadumę nad przemijaniem czasu.
Namalował wiele obrazów dla kościołów w Szklarskiej Porębie. Gratką i ewenementem w malarstwie są obrazy do chorągwi procesyjnych, malowane na płótnie, które naszyte zostały na deseniową tkaninę, opatrzone szarfami i zamocowane na drzewcach. Przechowywane są w kościele pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie Średniej.

Po kapitalnym remoncie WLASTIMILÓWKA zamieni się w prawdziwe muzeum poświęcone Hofmanowi (Źródło: MK—DCiGH)

Po śmierci Ady (1968) i Wlastimila Hofmanów ich majątek odziedziczył Wacław Jędrzejczak — przyjaciel malarza, który opiekował się nim do końca. W pracowni i saloniku na parterze domu prowadził małe muzeum. Po śmierci Wacława 14 stycznia 2020 r. spadkobierczyni, Barbara Lubicz-Lisowska podjęła decyzję o kapitalnym remoncie Wlastimilówki, po którym zamierza otworzyć muzeum poświęcone Hofmanowi. W tym czasie zbiory prezentowane będą w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów.

Muzeum można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków, w od godz. 9 do 16, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Źródło: MK—DCiGH

Tagi: · Szklarska Poręba · wystawa

Linki: · Dom Hofmana · muzeumdomhauptmannow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław