ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Lęk i nadzieja

Napisany: 2021-03-26

Lęk i nadzieja

Organizatorzy wstrzymują piątą edycję Dni Messiaena

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec'21 LĘK I NADZIEJA - wstrzymane

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec'21 pt. Lęk i nadzieja nie odbędą się w najbliższym czasie. Powodem oczywiście jest sytuacja epidemiczna w obu państwach-gospodarzach festiwalu.
Po tym, jak ograniczenia w życiu publicznym po raz kolejny zostały przedłużone w Niemczech przynajmniej do 18 kwietnia, stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen podjęło decyzję o odwołaniu terminu 29 kwietnia—2 maja. Na ten wiosenny czas organizatorzy przesunęli wydarzenie ze stycznia. Kiedy i czy w ogóle koncerty, wykłady i oprowadzenia będą się mogły odbyć — stoi na razie pod wielkim znakiem zapytania. W nadchodzących tygodniach stowarzyszenie będzie prowadziło w tym temacie rozmowy z fundatorami i sponsorami festiwalu.
"Decyzja w tej sprawie zapadnie jednak najwcześniej w maju", informuje kurator festiwalu — Samuel Wagner.

Każdego roku w styczniu Meetingpoint Music Messiaen wspomina francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-92) i czas jego niewoli w obozie jenieckim Stalag VIII A. W nim właśnie, 15 stycznia 1941 roku, wraz z trzema innymi muzykami — współtowarzyszami niewoli, Messiaen wykonał po raz pierwszy swoje dzieło Kwartetu na koniec czasu.

Dni Messiaena pielęgnują pamięć nie tylko o tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, ale przede wszystkim o losach 120 tys. jeńców wojennych więzionych w Stalagu VIII A. Blisko 10 tys. z nich tu zmarło.

Z okazji przypadającej na ten rok 80. rocznicy prapremiery Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena, wydany został magazyn festiwalowy. W publikacji pojawiły się artykuły dotyczące m. in. kompozytora i okresu jego niewoli w podgörlickim obozie jenieckim. Oprócz tego dużo miejsca na łamach poświęcone jest wieloletniej, polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, realizowanej przez stowarzyszenie MMM. Szczegółowo przedstawiony został także tegoroczny program festiwalu zatytułowanego Lęk i nadzieja. Magazyn przybliża sylwetki wszystkich artystów oraz pozwala poznać tło powstania poszczególnych koncertów i wydarzeń tegorocznej edycji, które niestety na razie nie mogą się odbyć.

Cyfrowy magazyn festiwalowy do pobrania

Źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V

Tagi: · Górne Łużyce · Zgorzelec · obozy jenieckie

· www.meetingpoint-music-messiaen.net/pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław