ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Nagrobek Hauptmanna

Napisany: 2021-03-30

Nagrobek Hauptmanna

Muzeum w Szklarskiej Porębie zbiera pieniądze na nową płytę nagrobną

Płyta nagrobna z inskrypcją pamiątkową Carla Hauptmanna wymaga wymiany(źródło: MK-DCiGH)

Komitet społeczny działający przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie — oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, prowadzi zbiórkę publiczną o nr 2021/568/KS na zakup i montaż nowej płyty nagrobnej w miejscu pochówku Carla Hauptmanna, na cmentarzu przy ul. Waryńskiego w Nieder-Schreiberhau (Szklarskiej Porębie-Dolnej).

Wybitny mieszkaniec Schreiberhau spoczywa na cmentarzu w Szklarskiej Porębie pod zastępczym kamieniem (źródło: MK-DCiGH)

W 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, mieszkającego od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie. Wielu badaczy twórczości literata podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją Śląska; wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Reymontowi Nagrody Nobla. C. Hauptmann w pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy, ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie Kolonii Artystów w Szklarskiej Porębie.

Po śmierci Carla Hauptmanna przyjaciele ufundowali nagrobek, który wykonało małżeństwo Marleny i Hansa Poeltzigów. Po przejęciu Szklarskiej Poręby przez Polskę, nagrobek uległ dewastacji, a poddany rekonstrukcji został w latach 80. XX w. Aktualnie znajduje się przy muzeum, dawnym Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 listopada 23. Na cmentarzu zaś umieszczono płytę granitową z inskrypcją w języku polskim i niemieckim. Niestety przez 40 lat zniszczyła się i nie wygląda godnie.

W przeciwieństwie do brata, Gerharta, Carl Hauptmann był przyjacielem Polaków. Tym bardziej należy mu się godne miejsce pochówku (źródło: MK-DCiGH)

Dlatego też muzeum podjęło wyzwanie zebrania funduszy na wymianę tej płyty na nową, by grób zasłużonego dla Schreiberhau i Karkonoszy pisarza miał stosowny do wybitności pochowanego, wygląd.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami MK-DCiGH jest zamknięte dla zwiedzających. Działa jednak muzealny sklepik w dni powszednie w godzinach 9-16, i właśnie w tym czasie można wesprzeć zbiórkę odwiedzając placówkę.

Źródło: Muzeum Karkonoskie
— Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie

Tagi: · Szklarska Poręba · zabytek

Linki: · Dom Hauptmannów · Szklarski cmentarz ewangelicki · Proszowa · muzeumdomhauptmannow.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe plomby gwarancyjne blokady skrzyni biegów sprzątanie Wrocław