ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Izerska ostrość 21

Napisany: 2021-04-15

Izerska ostrość 21

Izerski doroczny konkurs fotograficzny — wystartował

Czerwiec w Izerce z kalendarza ZAOSTŘENO NA JIZERKY’21 wg Jany Aulichovej-Upoliny (źródło: FOPID)

Popularny, co raz bardziej także wśród polskich miłośników fotografii i Gór Izerskich, konkurs Zaostřeno na Jizerky otworzyła Fundacja Ochrony Przyrody Ivana Dejmala po raz jedenasty. Wziąć w nim udział może każdy przesyłając nawet 4 zdjęcia Gór Izerskich, do fundacji e-pocztą na adres info@nadaceivanadejmala.cz oraz odbitki tradycyjną pocztą na adres Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3.
Zamknięcie konkursu nastąpi w piątek 4 czerwca. Z nadesłanych fotografii jury wybierze 13 najbardziej udanych, które utworzą 12 stron i okładkę charytatywnego kalendarza Zaostřeno na Jizerky 2022.

„Bardzo się cieszę, że możemy utrzymać ciągłość konkursu fotograficznego. Celem naszym jest nie tylko ukazywanie piękna Gór Izerskich, ale w równym stopniu pomoc dla nich i zwrócenie uwagi na potrzebę ich ochrony”, mówi Ondřej Petrovský — dyrektor fundacji.

Na autorów wybranych fotografii czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez producenta sprzętu fotograficznego marki canon. Kalendarz zaś każdego roku trafia do tysięcy miłośników izerskiej przyrody i rzeźby. Dochód z jego sprzedaży zasila fundusze wspierające przedsięwzięcia przyrodnicze w Górach Izerskich.
Z szerszego wyboru fotografii powstaje co roku wędrowna, promocyjna wystawa, którą można oglądać w licznych miastach Kraju libereckiego oraz w Jeleniej Górze (za sprawą redakcji „Gór Izerskich”, które od zarania konkursu patronują konkursowi wśród polskich odbiorców). Zdjęcia do konkursu zgłosić trzeba w formie elektronicznej i drukowanej właśnie do celów wystawowych. Dłuższa krawędź wydruku fotografii musi wynosić 28 cm. Zdjęcia w kalendarzu mają zawsze orientację poziomą.
Szczegółowe informacje dotyczące reguł konkursu oraz skład jury, publikuje serwis fundacji (w jęz. czeskim).

Konkurs fotograficzny ZAOSTŘENO NA JIZERKY — otwarty!

Oprócz komisji konkursowej do wystawowej kolekcji jedno zdjęcie wybierze publiczność w internetowym głosowaniu trwającym przez całe lato.
Ogłoszenie zwycięzców i prezentacja kalendarza ZnJ22, jak zwykle odbędzie się w ramach wernisażu jesiennej wystawy. Wówczas fundacja obdarowuje każdego uczestnika egzemplarzem kalendarza i rozpoczyna jego sprzedaż.

„W ciągu 10 minionych edycji konkursu wydrukowaliśmy trzynaście i pół tysiąca kalendarzów i każdoroczny nakład wyprzedawał się do ostatniej sztuki. Wierzymy, że i w tym roku sprawi ludziom w domach lub w pracy radość, lecz przede wszystkim cieszę się, że zyskamy dzięki temu pieniądze pomagające Górom Izerskim”, wylicza Petrovský.

Dochód ze sprzedaży pomoże w tym roku odbudowie cennego w skali Europy stanowiska izerskiej świerczyny, realizowanej przez Izersko-Jesztedzkie Towarzystwo Górskie. Organizacja wdraża ochronę cennych torfowisk w samym sercu tych gór i poprawę składu gatunkowego miejscowych lasów.
W przeszłości pieniądze ze sprzedaży kalendarza pomagały naprawić infrastrukturę turystyczną, udrożnieniu koryta rzeki Smiedy oraz wysadzeniu tysięcy drzewek w Górach Izerskich.

Sierpień autorstwa Radosława Pelisiaka w fundacyjnym kalendarzu na rok 21 (źródło: FOPID)

Fundacja ogłasza konkurs fotograficzny Zaostřeno na Jizerky od 2011 roku. Za każdym razem gromadzi około dwustu fotografii wykonanych przez ok. 50 autorów. Fotografie przedstawiają nie tylko czeską część pasma, ale również polską, a fotografowane są przez fotografów z obu stron granicy. Dwukrotnie polski fotografik ze Szklarskiej Poręby Radosław Pelisiak zdobywał laury w konkursie, a kiedy debiutował w konkursie — od razu dwa jego zdjęcia wygrały! To niezwykłe wyróżnienie.

„Każdego roku cieszymy się nowymi fotografiami. Ich autorom wciąż udaje się nas zaskoczyć i wynaleźć niezwykłe zakątki gór, albo spojrzeć zupełnie świeżym okiem na doskonale wszystkim znane miejsca. Pokazuje to dobitnie, że owo niewielkie, lecz przepiękne pasmo górskie oferuje naprawdę niekończące się przyrodnicze widowisko. Z tym większą pieczą musimy je chronić. Wierzymy, że i nasz fotokonkurs w jakiejś mierze się temu przysługuje”, podsumowuje Ondřej Petrovský.

Zachęcamy polskich fotoamatorów, fotografików i każdego turystę, który zrobił ciekawe zdjęcie podczas pobytu w Górach Izerskich — zgłaszajcie się do konkursu! To nie jest wszak zwykły plebiscyt na ładne zdjęcie. To konkurs, który POMAGA: górom i ich miłośnikom.

red.

Tagi: · konkurs · konkurs fotograficzny · ochrona przyrody

Linki: · Wyostrz wzrok na Izerskie · Rok z górami · Góry Izerskie przez cały rok · www.nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe blokady skrzyni biegów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław