ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Czas tańca

Napisany: 2021-05-19

Czas tańca

Tydzień warsztatów, projekcji, dyskusji poświęconych jednej z najpiękniejszych form ekspresji

Tereza Silon & Zeynab Gueye z Czech, pośród wielu innych artystów wezmą udział w II TanzTage Görlitz (źródło: TTG)

Po pierwszych, zakończonych sukcesem TanzTage Görlitz [pol. Dniach Tańca] w zeszłym roku, w ramach festiwalu ZukunftsVisionen, organizatorzy postawili na kontynuację. Szykują drugą edycję, w nowej, niestety naznaczonej pandemią, formule on-line.
„Cieszymy się, że w 2021 roku będziemy mogli zaprezentować wybór nowych, ekscytujących prac artystów i artystek z trójstyku Polski, Niemiec i Czech. Ostatni rok, który upłynął pod znakiem COVID-19, odcisnął silne piętno także na międzynarodowej scenie sztuki na żywo. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać technologię do pokazania wizjonerskich i poruszających prac — z kamerą w roli świadka i Internetem w roli gospodarza”, przybliżają istotę tegorocznych Dni Tańca przedstawiciele zespołu TanzRaum Görlitz.
Festiwal odbędzie się między 22 a 29 maja 2021 roku i przebiegnie całkowicie w wersji internetowej.

Bogaty program II Dni Tańca Görlitz obejmuje warsztaty, livestream performance z udziałem tancerzy z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Freie Szene Dresden [pol. Wolnej Sceny z Drezna], muzyczne wydarzeniem z DJ-em, projekcje międzynarodowych krótkometrażowych filmów tanecznych oraz dyskusje z artystami i artystkami.

Do udziału w Dniach Tańcach zaproszeni są także Polacy, m.in. Alexandra Borys (źródło: TTG)

Nietuzinkowo i różnorodnie

Kuratorki festiwalu upatrują w Görlitz most łączący Saksonię z regionami Polski i Czech. Dlatego to właśnie z tych państw zaprosiły artystów i artystki do udziału. Dni Tańca otworzą 22 maja warsztaty camerabodyeye, które poprowadzi queerowo-feministyczny duet artystyczny transatlanticbirdscrew z Berlina. Camerabodyeye [pol. oko ciała kamery] to pojęcie i koncepcja, obejmująca złożoną relację między kamerą a ciałem w akcie widzenia i filmowania. Wieczorem 27 maja zostaną pokazane dwa pierwsze obrazy w ramach programu krótkometrażowych filmów tanecznych >em>Moving Image / Moving Body.

Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja z artystami i artystkami na oczach widzów, z ich udziałem. Pod tytułem There is no non-violent way to look at somebody [pol. Nie istnieje żaden nieagresywny sposób patrzenia na kogoś — cytat z artysty Wu Tsanga] cztery artystki i artyści TanzTage'21: Tereza Silon (CZ) & Zeynab Gueye (CZ), Kirstin Burckhardt (DE) oraz Aleksandra Borys (PL), będą dyskutować o tym, jak to stwierdzenie odnosi się do ich własnej praktyki. Rozmowa wprowadzi drugi film tego wieczoru, poetycki obraz Przemka Kamińskiego.
PIXILATED BODIES — 28 maja od godziny 19 tancerze z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden) zaprezentują performance transmitowane na żywo. Całość zakończy wirtualne aftershow party z DJ-em Due Pančáke & friends.

Przemek Kamiński & Julia Plawgo podczas festiwalu TTG przedstawią film w ramach bloku Moving Image / Moving Body (źródło: TTG)

Festiwal zakończy 29 maja pokaz oficjalnie wyselekcjonowanych międzynarodowych filmów krótkometrażowych z Saksonii, Polski i Czech. Cykl Moving Image / Moving Body zaprezentuje szerokie spektrum prac podejmujących temat doświadczenia ciała, rytuałów miłości, tożsamości płciowych oraz choreografie powstałe w czasie pandemii.

Wsparcie

Z wyjątkiem warsztatów, które odbędą się 22 maja, wszystkie wydarzenia w ramach TanzTage są bezpłatne. Zespół TanzTage ucieszy się jednak z przekazanych darowizn, dzięki którym możliwa jest organizacja festiwalu i wsparcie sceny artystów i artystek. Sugerowane datki (każdorazowo na wydarzenie) — bilet wsparcia to 60 zł (15€), a cena regularna to 40 zł (10€), zaś bilet zniżkowy = 32 zł (8€).
Wpłata darowizn oraz biletów na warsztaty jest możliwa za pośrednictwem systemu PayPal oraz przelewem bankowym. Link będzie dostępny na stronie internetowej w trakcie festiwalu: www.tanztage21.de.

Koszt udziału w warsztatach: wsparcie = 200 zł (50€), cena regularna = 120 zł (30€), zniżkowa = 60 zł (15€).

Zaproszenie wypada potwierdzić...

Aby festiwal mógł sprawnie przebiec, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia na adres e-mail: tanzraumgoerlitz@gmail.com

TanzTage Görlitz (Dni Tańca) 22-29 maja 2021 r. w Internecie

Wiedza i zasługi

Wszelkie informacje o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronach: www.tanztage21.de, www.trg.persona.co oraz na Facebooku fb.com/tanzraumgoerlitz oraz Instagramie @tanzraumgoerlitz.
TanzTage Görlitz jest przedsięwzięciem TanzRaumGörlitz oraz stowarzyszenia Neisse Centre for Contemporary Arts e.V. (Nyskie Centrum Sztuki Współczesnej) i odbywa się dzięki wsparciu Kulturstiftung des Freistaat Sachsens (Fundacji Kultury Wolnego Państwa Saksonii), Kulturraums Oberlausitz-Niederschlesien (Kulturalnej Przestrzeni Górnych Łużyc i Dolnego Śląska), Stiftung der Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien (Fundacji Sparkasse Górnych Łużyc i Dolnego Śląska) oraz Miasta Görlitz.
Organizatorzy dziękują również organizacjom partnerskim: ZukunftsVisionen, Tanz-Company GHT Görlitz-Zittau/Wee Dance Company, Servicestelle FREIE SZENE c/o Landesverband Soziokultur Sachsen e.V., ShortWaves Festival Poznań (w szczególności Reginie Lissowskiej), Mala Inventura Festival & Nová síť, Praga (w szczególności Petrowi Dlouhý’ému) oraz Karolinie Wycisk - Performat Production.

Źródło: TTG

Tagi: · Górne Łużyce

· www.tanztage21.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław