ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Dwie dekady wsparcia

Napisany: 2021-05-27

Dwie dekady wsparcia

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody wspiera małe działania wielkiej sprawy

Mapowanie płazów i gadów przez uczniów ze szkoły podstawowej w Czeskim Dębie (źródło: NIDpOP)

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala ponownie wsparła edukację ekologiczną dzieci w szkołach i organizacjach pracujących z młodzieżą z Libereckiego kraju. Niemal 140 tysięcy koron w tym roku powędruje do wykonaców 16 programów zamierzonych na poznawanie przyrody i uwrażliwienie na potrzebę jej ochrony.

"Edukację ekologiczną postrzegamy jako elementarny składnik ochrony przyrody i dlatego systematycznie angażujemy się w jej wspieranie. Pomysły pedagogów są często świetne i kreatywne, ale w budżetach szkół czasami już nań nie wystarcza. Staramy się, aby te pomysły nie przepadały i były realizowane", uzasadnia wsparcie fundacji jej dyrektor, Ondřej Petrovský.
Wsparcie uzyskują szkoły i stowarzyszenia w całym Libereckim kraju, obejmujące całą skalę działań.
„W bieżącym roku szereg projektów skierowanych zostało na przebywanie pośród przyrody, gdzie dzieci wypróbują nabyte wiadomości w praktyce, albo lepiej się z naturą oswajają. Takie działania mają najlepszy wpływ na dzieci, które wynoszą zeń najcenniejsze doświadczenia", dodaje Petrovský.

Kolejne programy skierowane są na poznawanie procesów przyrodniczych, wycieczki terenowe w Góry Izerskie, albo konieczność ochrony przyrody jako takiej. Fundacja pomaga szkołom w budowaniu aktywnych elementów w przyszkolnych ogrodach oraz w zakupie pomocy do obserwacji przyrody. Na wsparcie zasługują też działania obliczone na pracę grup szkolnych w terenie, kiedy uczestnicy wysadzają drzewa lub przez cały rok przysługują się ochronie przyrody.
Program grantów był ogłoszony w grudniu zeszłego roku. Przyjęte wnioski oceniała rada złożona z szeregu specjalistów edukacji ekologicznej i przygotowała rekomendacje radzie fundacji, a ta wybrała najlepsze projekty do wsparcia.

Program edukacji ekologicznej pierwszy raz był ogłoszony w 2002 roku i dotąd wsparł 247 projektów łączną kwotą 3.113.592 Kč.
„Wspieramy przeważnie mniejsze projekty i motywujemy szkoły jak najmniejszymi biurokratycznymi wymogami, aby nauczyciele mogli spędzić jak najwięcej czasu z dziećmi, a nie na papierkowej robocie", uzasadnia fundacyjne podejście dyrektor.

Pieniądze na tę działalność fundacja pozyskuje od lokalnych przedsiębiorstw i gmin. Ich poczet corocznie się poszerza i daje fundacji trwałą bazę do stabilnego wspierania jakościowych projektów proekologicznych.
Znaczącym wieloletnim darczyńcą jest Liberecki kraj, który na ten program przeznaczył już łącznie przeszło 700 tysięcy koron, a jego przedstawiciele zasiadają radzie oceniającej.
Dyrektor fundacji Ondřej Petrovský podkreśla wdzięczność dla wszystkich donatorów, bowiem bez ich wsparcia program grantowy fundacji byłby niezwykle trudny, a może wręcz niemożliwy do realizacji.

red.

Tagi: · ochrona przyrody · las

Linki: · Sie pomaga! · Pomagają od 25 lat · Izerska ostrość 21 · nadaceivanadejmala.cz

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław