ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Ratujmy barak

Napisany: 2021-05-31

Ratujmy barak

Niecodzienny zabytek znajdzie miejsce w europejskim miejscu pamięci Stalag VIII A

Wojenny barak z centrum Görlitz zostanie przeniesiony do miejsca, w którym stało wiele identycznych (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

Barak, znajdujący się na liście zabytków, ma się stać nowoczesnym miejscem edukacji. Drewniany budynek z czasów II wojny światowej typu RLM 501, stoi w centrum Görlitz. Musi być usunięty ze względu na plany urbanistyczne co do posesji, na której stoi. Został zaprojektowany i zbudowany przez przedsiębiorstwo Christoph & Unmack z Niesky. Produkowała takie konstrukcje między innymi dla obozów koncentracyjnych i jenieckich.

Teraz, dzięki współpracy polskich i niemieckich muzeów, urzędów i ekspertów, uda się go zachować, odnowić i przenieść na teren miejsca pamięci Stalag VIII A w pod Zgorzelcem. W nowym miejscu będzie wykorzystywany jako pawilon wystawienniczy oraz pomieszczenie do przeprowadzania warsztatów edukacyjnych. Znajdzie się tam również rozbudowana stała ekspozycja poświęcona Stalagowi VIII A i hitlerowskiemu systemowi obozów jenieckich.

Całe przedsięwzięcie uda się tylko dzięki naszemu społecznemu wsparciu. Dlatego partnerzy akcji uruchomili zbiórkę pieniędzy pod hasłem Memorial Site Stalag VIII A na platformie betterplace.org. Darowiznę na ten cel można przekazać poprzez adres: https://www.betterplace.org/en/projects/95182. Każdy kto udzieli wsparcia może zostać wymieniony z nazwiska na tablicy pamiątkowej.
Pieniądze są potrzebne na fachowy demontaż baraku, odrestaurowanie go i ponowne zbudowanie na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Znajduje się tam Europejskie Centrum PAMIĘĆ, EDUKACJA, KULTURA, które prowadzone jest przez fundację pod tą samą nazwą oraz stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Oba podmioty od lat ściśle współpracują organizując edukacyjne programy i spotkania międzynarodowe.

Proces przenosin i rekonstrukcji baraku składa się z trzech etapów:
I. jest demontaż baraku, przeniesienie jego części do Koźlic i zabezpieczenie ich w nowym miejscu;
II. to proces rekonstrukcji historycznej, w tym rekonstrukcji cyfrowej;
III. stworzenie modelu haptycznego Stalagu VIII A oraz rejestracja baraku jako zabytku w Polsce.

"Nową przestrzeń, którą oferuje barak, chcemy wykorzystać jako dodatkową powierzchnię wystawienniczą oraz jako sale warsztatowe do pracy edukacyjnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki zastosowaniu najnowszych form prezentacji, nowych multimediów i źródeł haptycznych, zwiedzający i młodzież uczestnicząca w warsztatach będą mogli uzyskać w baraku informacje o obozie, poznać historie jego ofiar oraz pogłębić swoją wiedzę na ten temat", mówią inicjatorzy akcji z fundacji i stow.

Meetingpoint Music Messiaen e.V. wspólnie z polską Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura postawił sobie za zadanie przybliżanie społeczeństwu po obu stronach Nysy w Görlitz-Zgorzelcu historii losów jeńców byłego obozu Stalag VIII A. Znajomość historii II wojny światowej, tragicznych losów milionów ludzi i ofiar Holokaustu jest ważnym elementem edukacji młodych pokoleń.

Nie mniej istotnym punktem odniesienia dla pracy stowarzyszenia i przypomnienia losów 120 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w Stalagu VIII A, jest prawykonanie zimą 1941 r. Quatour pour la fin du temps więzionego weń francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena.
Wspólne zarządzanie i opieka nad miejscem pamięci oraz badanie i przekazywanie jego historii za pomocą nowoczesnych form edukacji kulturalnej i historyczno-politycznej o charakterze międzynarodowym, a skierowanej do młodzieży, stanowią podstawę pracy stowarzyszenia.

red., źródło: Meetingpoint Music Messiaen

Tagi: · obozy jenieckie · Górne Łużyce · Zgorzelec

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław