ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Pamięć mimo odwołania

Napisany: 2022-01-13

Pamięć mimo odwołania

Międzynarodowe Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec 2022 odwołane. Pamięć o prapremierze Messiaena 15 stycznia po obu stronach Nysy zostanie podtrzymana

Dni Messiaena 2022 w symbolicznym wymiarze (fot. Jakub Purej, źródło: MMM)

Mimo odwołania tegorocznej edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen pragnie uczcić 81. rocznicę prapremiery Kwartetu na koniec czasu z 15 stycznia 1941 roku – dzieła, które jest sercem festiwalu.

O godz. 17 w Kościele Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche) w Görlitz oraz o godz. 1830 (po wieczornej Mszy Św.) w Sali Spotkań przy Kościele Św. Bonifacego w Zgorzelcu, odbędzie się projekcja koncertu Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena. Producentem nagrania, które powstało dla telewizji Arte jest Accentus Music. Dzieło Messiaena wykonali światowej sławy muzycy i muzyczki: pianista i uczeń samego kompozytora Pierre-Laurent Aimard, wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, skrzypaczka Isabelle Faust i klarnecista Jörg Widmann.

Nagrania z koncertu KWARTET NA KONIEC CZASU (źródło: MMM)

W czwartek 13 stycznia br. odbył się cykl wykładów online poświęconych Olivierowi Messiaenowi i jego muzyce. Twórczość kompozytora zostanie omówiona z perspektywy wydarzeń zachodzących w XX wieku, szczególnie w kontekście politycznym i społecznym.

W ten symboliczny sposób stowarzyszenie uczci pamięć Oliviera Messieana, prapremiery jego utworu oraz 120 tys. jeńców wojennych, którzy w latach 1939-45 byli wykorzystywani w Görlitz jako pracownicy przymusowi i przetrzymywani w nieludzkich warunkach w Stalagu VIII A. Ponad 10 tys. z nich przypłaciło swoją niewolę śmiercią.

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem aktualnych zasad dotyczących ochrony przed koronawirusem.

Źródło: Meetingpoint Music Messiaen

Tagi: · Górne Łużyce · Zgorzelec · koncert

· www.pl.messiaen-tage.eu · www.meetingpoint-music-messiaen.net/pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław