ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » David Černý w Jeleniej Górze!

Napisany: 2022-02-07

David Černý w Jeleniej Górze!

Wydarzenie artystyczne nie tylko zimy, nie tylko przedwiośnia, ale być może całego roku

David Černý, AMERYKA (z serii Xray), 2018 (źródło BWA w Jeleniej Górze)

W Jeleniej Górze 4 marca o godz. 18 otwarcie wystawy jednego z najważniejszych współczesnych artystów europejskich. Wizjonera, który za pomocą swojej twórczości zdecydowanie ingeruje w rzeczywistość społeczną. W jeleniogórskiej galeri Biura Wystaw Artystycznych zaprezentowane zostaną instalacje oraz rzeźby, m. in. Naukowcy, Ameryka (z serii Xray), Zestawy, Wisielec i Brzoskwinie.

David Černý (ur. 1967) – czeski rzeźbiarz. Artysta znany przede wszystkim z realizacji w przestrzeni miejskiej. Zyskał rozgłos w roku 1991, kiedy pomalował na różowo praski pomnik sowieckich czołgistów. Černý jest autorem m. in. Konia (1999) — rzeźby świętego Wacława, patrona Czech, siedzącego na martwym, odwróconym koniu; Tower Babies (2000) — serii odlewanych figurek pełzających niemowląt przymocowanych do wieży telewizyjnej Žižkov; Sikających (2004) — rzeźby dwóch mężczyzn oddających mocz na mapę Czech; Shark (2005) — figury Saddama Husajna w zbiorniku z formaldehydem; Uczty olbrzymów (2005) — wiaty przystankowej nawiązującej do skomplikowanej historii Czech oraz Liberca; Entropy (2009) — instalacji w kształcie modelu do składania, której części ilustrują stereotypy związane z państwami Unii Europejskiej; Gesture (2013) — rzeźby dłoni z wysuniętym środkowym palcem, ulokowanej na Wełtawie.

Wystawę zobaczyć będzie można do 7 maja 2022 r.

Organizatorem wystawy jest BWA w Jeleniej Górze, kierowane przez dyr. Luizę Laskowską w partnerstwie z Oblastní galerie Liberec, kierowanej przez dyr. Pavla Hlubučka. Kuratorami wystawy są Mirosław Lewandowski oraz Luiza Laskowska.

Wystawa jest częścią TOP ART współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz Miasta Jelenia Góra.

Zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy ul. Długiej 1.

Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy · Jelenia Góra

· galeria-bwa.karkonosze.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław