ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Góry Literackie

Napisany: 2022-03-02

Góry Literackie

Comiesięczna wyprawa ze Stacji Kultury na literackie szczyty izerskie

Od DODATKU KULTURALNEGO, a zwłaszcza GÓR LITERACKICH, nie można oderwać oczu ;) (fot.J. Krajewska)

Od lutowego numeru Dodatku Kulturalnego do Notatnika Świeradowskiego, Góry Izerskie publikują wybrane teksty literackie lokalnych autorów. Aczkolwiek nie zawsze będą lokalni ;), nie zawsze też będą amatorami ;P, a nawet nie zawsze będą to utwory literackie :). Tym niemniej to, co świeradowianie przeczytać mogą na papierze, wszyscy czytelnicy Gór Izerskich będą mogli na naszych stronach.
Tak dobrze rozpoczętą współpracę, aż od 3 prozatorskich i 6 utworów lirycznych, zamierzamy rozwijać, a rodzime izerskie talenty wyławiać, promować i pokazywać szerokiemu światu.

Notatnik Świeradowski jest darmowym czasopismem Miasta Świeradów-Zdrój wydawanym przez Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY w nakł. 2000 egz. Za Dodatek Kulturalny, czyli "coś do poczytania", odpowiedzialna jest Joanna Krajewska — członkini zespołu Stacji. Autorka powieści o Rübezahlu i innych stworach izersko-karkonoskich pt. Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich, literaturę uwielbia, kulturę kocha, a w prasie się odnajduje doskonale. Nic zatem dziwnego, że rola redaktorki kulturalnej nadzwyczaj jej odpowiada.

Joanna Krajewska wprost wyjaśniła skąd wzięła się nazwa GÓR LITERACKICH (fragment 2 strony DK)

W redakcji od kilku lat planowaliśmy rozwinąć dział promocji miejscowych twórców słowa. Góry Izerskie już dawno przestały być wyłącznie serwisem turystycznym, czy nawet krajoznawczo-turystycznym. Mają charakter czasopisma kulturalno-społecznego. Lokalnego kącika literackiego jednak brakowało. Mamy KSIĄŻNICĘ IZERSKĄ, lecz prezentuje ona pozycje książkowe, wydawane w subregionie lub o subregionie, dostępne w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Od teraz wreszcie możemy prezentować lokalnych autorów opowiadań, legend, wierszy i innych utworów wpisujących się w literaturę piękną, a dotąd niepublikowanych.

Zachęcamy i zapraszamy do nadsyłania swych tekstów do publikacji. Nie przewidujemy honorariów, aczkolwiek niewykluczone, że dobre, wartościowe, świadczące o talencie, będziemy nagradzać. Kryteria przyjęcia do publikacji są trzy: (1) utwór traktuje o szeroko rozumianej izerskiej krainie, literacko zwanej Izerbejdżanem* LUB (2) powstał w tejże krainie oraz (3) jest autorskim dziełem nadsyłającego (plagiaty i autoplagiaty to ohyda, więc jeśli kogoś na tym przyłapiemy — będziemy bezlitośni!). Jeśli zechcecie pochwalić się tekstem już wcześniej publikowanym — prosimy to wyraźnie zaznaczyć: kiedy i gdzie (w czym).

Teksty — mile widziane będą wraz z własnymi doń ilustracjami, np. fotografiami, a jeszcze lepiej rysunkami — nadsyłać możecie na adres r e d a k c j a @ g o r y i z e r s k i e . p l
Wierzymy, że już wkrótce wraz z Dodatkiem Kulturalnym pokażemy, że Izerianie nie gęsi i swą literaturę mają. A jak dobrze pójdzie, to hoho... kto wie... może i owszem... antologia kiedyś powstanie ;) ?

A tymczasem zapraszamy do lektury:

red.

____

*) Izerbejdżan do literacka kraina wykreślona niezbyt precyzyjnie, za to sugestywnie przez Grzegorza Żaka w serii opowiadań, zebranych w dwa tomiki Izerbejdżan i inne kraje pagórzaste oraz Izerbejdżan od kuchni. Oba prezentujemy w KSIĄŻNICY IZERSKIEJ.

Tagi: · czytanie · książka · Świeradów-Zdrój

Linki: · Niedopowiedzi · Lord, Duch i Flins · Izerbejdżan od kuchni · stacjakultury.swieradowzdroj.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław