ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Dialogi

Napisany: 2022-03-07

Dialogi

Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki

DO WIDZENIA; Jerzy Kosałka, instalacja

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na otwarcie wystawy Jerzego Kosałki pt. Dialogi w piątek18 marca o godzinie 17 przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze.
W trakcie wernisażu artysta oprowadzi widzów po wystawie.

Wystawa kultowego wrocławskiego artysty to inspirujący spacer po świecie sztuki. W Jeleniej Górze zobaczymy wybór obrazów, rzeźb, obiektów oraz instalacji.
"(…) dialogowanie z twórczością innych artystów to jeden z ważnych wątków przewijających się w całej twórczości Kosałki, (…) który do swych komentarzy oraz medialnych interwencji wykorzystuje chętnie dzieła wielkich, światowych mistrzów sztuki, najczęściej XX wieku (Malewicza, Duchampa, Warhola, Beuysa), choć zdarzają się też dialogi z artystami renesansu (Leonardo da Vinci), jednak chyba szczególnie chętnie sięga – jako artysta sytuujący się bardzo świadomie w obrębie prowincjonalnej lokalności – po polskich artystów (Lachowicz, Mazurkiewicz, Kalina, Krasiński, Jakubowicz, Jarodzki). (…) Kosałka sam siebie reklamuje żartobliwie jako wielbiciela post-prawdy, stwierdzając iż tym razem »odpowiadając na potrzebę czasu i posługując się popularną ostatnio metodą relatywizacji ocen historycznych, zaprezentuje swoje wersje wydarzeń, które miały miejsce w historii sztuki«. Jednym z aspektów tego rodzaju przekomarzania się z osiągnięciami sztuki powstałymi na tzw. Zachodzie, jest to, że autor tworząc figurę narratora-prowincjonalnego artysty demaskuje sam siebie i swoją pozycję, sugerując iż pozostaje mu jedynie zaczepianie Wielkich Mistrzów, by zwrócić na siebie uwagę. To zatem wyjściowa ironia w stosunku do samego siebie powoduje, że widz – wchodząc w świat Kosałki – nie boi się, niejako za jednym zamachem, odnieść się ironicznie nie tylko do wyśmiewającego się z siebie artysty, ale również – do samego siebie." Tak o twórczości Jerzego Kosałki pisze Jerzy Kostecki w katalogu wystawy.

Jerzy Kosałka (ur. 1955 r.) artysta multimedialny związany z Grupą Luxus — jedną z najważniejszych polskich grup artystycznych z przełomu lat 80. i 90. XX stulecia, w ramach której poruszano wątki związane z kulturą masową. Kosałka buduje obiekty, makiety, tworzy instalacje, działa w przestrzeni publicznej, uprawia performance. Jego twórczość cechuje duża doza poczucia humoru i ironii (również autoironii). Brał udział w prawie 40 wystawach indywidualnych i 160 zbiorowych. Jest autorem m.in. słynnej Bitwy pod Kłobuckiem (1986), która znalazła się w podręczniku do języka polskiego między wierszami Broniewskiego i Baczyńskiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Wystawa organizowana wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy. Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Do 12 marca czynna jest wystawa Karkonosze. Fotografia 1945-2021, zatem to ostatnia chwila by zobaczyć wspaniałe fotografie górskie.

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy ulicy Długiej 1 czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16; galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, w soboty w godz. 10-16.

Źródło BWA w Jeleniej Górze

Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy · Jelenia Góra

· www.galeria-bwa.karkonosze.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych regały magazynowe plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław