ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Za światy!

Napisany: 2022-06-22

Za światy!

Wznieśmy literacki toast wraz z Krzysztofem Fedorowiczem

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na spotkanie z autorem książki Zaświaty, finalistą literackiej nagrody NIKE 2021.
Krzysztof Fedorowicz spotka się z nami, czytelnikami i miłośnikami Śląska, wina i górnołużyckiego Görlitz 24 czerwca 2022 o godzinie 17 na Untermarkt 4. Wstęp bezpłatny; rozmowa w języku polskim tłumaczona symultanicznie na niemiecki.

Zaświaty Krzysztofa Fedorowicza to niezwykle poetycka, erudycyjna, zmysłowa, metaforyczna powieść o Grünberg — przedwojennej Zielonej Górze i jej winiarskich tradycjach. Zafascynowany historią regionu autor jest jednocześnie winiarzem. Prowadzi Winnicę Miłosz w Łazie na wschód od Zielonej Góry. W książce przywołuje postać Augusta Gremplera, twórcę pierwszych niemieckich sektów produkowanych metodą szampańską. W pandemicznym roku 2020 powraca w wieku 227 lat do już nie swojej ziemi i staje się przewodnikiem w wędrówce. Oprowadza czytelnika między światami, w których wzgórza tworzące wieniec winnic wokół Grünberg splatają losy winiarskich rodów, poetów, kantorów, pastorów i inkwizytorów. Jawa przeplata się ze snem, a przeszłość z teraźniejszością.

Wydana pod koniec 2020 roku w krakowskim wydawnictwie Wysoki Zamek książka Zaświaty znalazła się w finale literackiej nagrody NIKE 2021. W maju 2022 roku ukazało się jej niemieckie wydanie, którego promocja odbędzie się 24 czerwca w Muzeum Śląskim w Görlitz. Gośćmi będą: autor Krzysztof Fedorowicz i tłumacz Hans Gregor Njemz (autor m. in. ostatniego tłumaczenia Pana Tadeusza Adama Mickiewicza na język niemiecki).

Krzysztof Fedorowicz spędzi w Görlitz także sobotę 25 i niedzielę 26 czerwca, oferując swoje wina na polsko-niemieckim Święcie Wina Coolinaria (Jakobstraße 5). Zapraszamy!

Źródło: SMG

Tagi: · Görlitz · spotkanie autorskie

· www.schlesisches-museum.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław