ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Graniczna wstęga

Napisany: 2022-07-05

Graniczna wstęga

Trwa Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów — festiwal sztuki performance

Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów / STRE!FEN ‘22 - 3-10 lipca w ZGörelicu

Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów to kolejny punkt programowy trwającego od wiosny do jesieni festiwalu sztuki performance stre!fen22. Rozpoczął się 3 lipca’22 i potrwa do 10 bm.
Pierwszą okazją i niejako wprowadzeniem do tematu spotkania pt. pt. GRENZstre!fen, było wtorkowe spotkanie autorskie z Lotharem Quinkensteinem. Podczas niego odbyło się czytanie utworu tego pisarza: O wyciszaniu poezji w zasięgu głosu wojny. Teksty, oparte na własnych aktualnych doświadczeniach z granicy polsko-ukraińskiej, czytane przez samego autora — tłumacza m. in. książek Olgi Tokarczuk.

Paweł Korbus (fot Paweł Korbus)

Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów to tygodniowe spotkanie sześciorga performerek i performerów z Polski, Ukrainy, Finlandii i Czech wraz z niemieckim pisarzem. Wieczorami towarzyszy im publiczność z Europamiasta Zgorzelec-Görlitz nad Nysą Łużycką. W czasach naruszania granic i przymusowej migracji to właśnie GRANICE są tematem, którym zajmują się artystki i artyści. Wielowymiarowe zjawisko inspiruje do różnorodnych działań, instalacji i performance’ów.

Otwarte spotkanie, w środę 6 lipca, pozwoli lepiej poznać artystki oraz artystów i ich podejście do sztuki szerokiej publiczności. Wszyscy będą obecni w biurze festiwalowym przy Berliner Straße 44 od godz. 19.

Marta Bosowska (fot. Antti Ahonen)

Punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Tygodnia Artystów, odbywającym się we współpracy z festiwalem teatrów ulicznych ViaThea, będzie sobota 9 lipca od godziny 17 do 20 na obu brzegach Nysy — między Mostem Staromiejskim a Mostem im. Jana Pawła II, będzie można uczestniczyć w działaniach artystycznych na żywo i oglądać powstające na miejscu instalacje i performance’y.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne

Jaryna Szumska (fot. M. Jurkowski)

Stowarzyszenie STRE!FEN po raz trzeci organizuje w ZGörelicu festiwal sztuki performance. Od maja do października ‘22 w przestrzeni publicznej, w różnych formatach prezentowane są żywo działania zaproszonych, lokalnych i międzynarodowych artystek i artystów. Sztuka performance otwiera przed widzami doświadczenie zaskakujących, niejednoznacznych i efemerycznych obrazów i zdarzeń. Festiwalowe akcje dostarczają intrygujących chwil i sytuacji w codziennym życiu Europamiasta. Szeroki program towarzyszący, obejmujący warsztaty, wystawy, wieczór filmowy, czytanie i rozmowy z artystami, daje również okazję do samodzielnej aktywności artystycznej.

Pierwsza część festiwalu odbyła się w maju, pod nazwą OKNO składając się ośmiu performance’ów prezentowanych w ciągu dwóch weekendów w witrynach sklepowych przy Berliner Straße.

red., źródło: STRE!FEN e.V.

Międzynarodowy Tydzień Artystek i Artystów / STRE!FEN ‘22 - 3-10 lipca w ZGörelicu

Tagi: · Görlitz · Zgorzelec · wydarzenia kulturalne

Linki: · Otwarte OKNO · streifen-performanceart.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe blokady skrzyni biegów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław