ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Stwarzanie świata

Napisany: 2022-08-26

Stwarzanie świata

Obiekty, rzeźby, fotografie z notatnika fotograficznego Władysława Hasiora

Władysław Hasior STWARZANIE ŚWIATA: Galeria BWA w Jeleniej Górze; 2 września-29 października 2022 r.

Jesienna wystawa Władysław Hasior. Stwarzanie świata w Galerii BWA w Jeleniej Górze to przekrojowa ekspozycja jednego z najbardziej niezwykłych artystów polskich. Zostanie zaprezentowany z wielu stron jako twórca wszechstronny. Prezentacja jego obiektów i rzeźb powstałych z przedmiotów gotowych i niepotrzebnych oraz niezwykłych fotografii — notatników fotograficznych pozostają nieznane szerszemu kręgowi odbiorców. We współpracy z Muzeum Tatrzańskim jeleniogórskie BWA stara się przybliżyć szerszej publiczności. Kuratorką wystawy jest Joanna Mielech. Wszystkie prace Władysława Hasiora oraz skany diapozytywów wypożyczone zostały z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem z Galerii Hasiora.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 2 września o godz. 17 w Galerii BWA przy ulicy Długiej 1 (wejście od Placu Ratuszowego). Oprowadzanie kuratorskie Joanny Mielech, tłumaczone na język migowy przez Elżbietę Ressler w sobotę 3 września o godz. 11. Wystawa czynna do 29 października 2022 r.

Władysław Hasior - artysta wszechstronny

Władysław Hasior kreował swoje artystyczne wizje z wybranych szczątków kulturowych, a efekty jego działań są jednymi z bardziej niepokojących w sztuce światowej. Z okruchów rzeczywistości konstruował niezwykłe przestrzenie w postaci obrazów czy oszklonych gablot wypełnionych po brzegi surrealnymi zestawieniami ze świata materii. Ich proweniencję odnaleźć można w tradycji wiejskich szopek, kapliczek, czy procesyjnych sztandarów. W tych asamblażach Hasiora jak w gabinetach osobliwości, zamknięty został teatr znaczeń, bogactwo jego metafor i symboli.
Niekiedy w realnym świecie odnajdywał miejsca tak osobliwe, że uznawał je za część swojej wizji. Stawało się to niejako po drodze, podczas licznych podróży po Polsce. Interesujące go obrazy rzeczywistości anektował dla siebie i fotografował. Poszukiwał przestrzeni wyjątkowych, trwających niejako na obrzeżach zwyczajności, wykraczających poza konwencjonalność i przeciętność. W świecie PRL-u znajdował ich wiele. Miejsca, które rejestrował na kliszach, istniały w dostępnej mu realności, choć wydawałoby się, że ich egzystencja opiera się o własne poczucie czasu i przestrzeni, o margines fantazji i sztuki. Władysław Hasior rejestrował nie tylko swoje fascynacje rzeczywistością, ale także dokumentacje własnych działań artystycznych oraz dzieła innych twórców. W fotografii wykorzystywał światłoczuły materiał diapozytywowy, a przezrocza były dla niego materiałem edukacyjnym, które wykorzystywał w postaci prezentacji podczas spotkań z młodzieżą i gośćmi swojej Galerii w Zakopanem. Do naszych czasów zachowało się dwadzieścia tysięcy diapozytywów, nazywanych Notatnikiem fotograficznym. Skrót not. fot., którego używał artysta, dodaje jego fotografiom nowych znaczeń, wskazuje, że należy je interpretować z innego punktu widzenia niż fotografia, ponieważ należą do zupełnie odrębnego gatunku sztuki, czy też nie-sztuki.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra. Ponadto sponsorami są: Jelenia Plast oraz Dzięciołowski — dealer aut marek renault i dacia.
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy ulicy Długiej 1, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, galeria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-17, w soboty w godz. 10-16; tel. 757 526 669, 757 675 132, bwa@jeleniagora.pl | Facebook: @bwa.jeleniagora / Instagram: @bwajeleniagora / You Tube: BWA Jelenia Góra

Źródło: BWA

Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy

· www.galeria-bwa.karkonosze.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów drukarki do kodĂłw kreskowych montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław