ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » See the people, not the rules*

Napisany: 2022-08-29

See the people, not the rules*

Wywrotowe hasło, ma znacznie głębszy sens...

Worcation 2022(źródło: MMM)

Międzynarodowa wymiana młodzieży Worcation 2022 trwająca na przełomie sierpnia i lipca, organizowana corocznie od 15 lat w Görlitz-Zgorzelcu, to kapitalna okazja by podkreślić wagę praw człowieka. Gdzie jak nie na Górnych Łużycach — w kraju o 1000-letniej, wielokulturowej historii; gdzie jak nie w miejscu pamięci — byłym niemieckim obozie Stalag VIII A; kto jak nie młodzi Niemcy z Polakami — dwie narodowości od 1000 lat ze sobą sąsiadujące z bardzo trudnymi relacjami, mają stawiać pytania o prawa człowieka i szukać nań odpowiedzi?

Worcation 2022 (źródło: MMM)

Przez dwa tygodnie w Europamieście, wraz z młodzieżą włoską i ukraińską, spędzali twórczo wakacje uczestnicząc w warsztatach teatralnych i muzycznych. Aktualne problemy społeczne, za pomocą metody teatru uciśnionych szukali analogii między naszą współczesnością a realiami życia jeńców więzionych w Stalagu VIII A.

Worcation 2022 (źródło: MMM)

Podczas uroczystości podsumowującej Worcation 2022 wielkie wrażenie wywarła ostatnia scena spektaklu. Młodzież dała w niej wyraz oburzeniu jaką wzbudziła w nich tegoroczne napaść Rosjan na Ukraińców. Wzruszającym zwieńczeniem wymownej sceny było wspólne zaśpiewanie przez uczestniczki i uczestników znanego ukraińskiego utworu.

Worcation 2022 (źródło: MMM)

W trakcie warsztatów historycznych uczestnicy odsłonili pozostałości po jednym z obozowych baraków — dwa wejścia, toalety nocne, fragmenty koryt do mycia oraz piece kaflowe. Pokazało to rzeczywistą wielkość baraku w porośniętym lasem terenie. Przebywali w nim jeńcy Armii Czerwonej, których wraz z jeńcami włoskimi traktowano w obozie najgorzej. Praca wakacyjnych archeologów przyczyni się w przyszłości do wzbogacenia oferty edukacyjnej Miejsca Pamięci Stalag VIII A. Informacje na temat samego baraku można usłyszeć w nowym przewodniku multimedialnym po dawnym obozie.

Worcation 2022 (źródło: MMM)

Przez dwa tygodnie trwania Worcation 2022 młodzi Europejczycy mogli też, wszak ich wiek ma swoje prawa, oddawali się także mądrej rozrywce: gra miejska przybliżyła im Europamiasto Zgorzelec-Görlitz, kąpali się Berzdorf See, pojechali na wycieczkę do Drezna oraz integrowali się wieczorami przy grillu.

Worcation 2022 (źródło: MMM)

Wspólne spędzony czas zakończył się pożegnaniem skropionym łzami — jak to zwykle bywa, gdy świeżo zawiązane przyjaźnie, a czasem miłości, przerywa koniec wakacji. Aczkolwiek wiele z nich obiecało sobie spotkać się w Zgorzelcu-Görlitz już za rok. I o to w tym wszystkim właśnie chodzi! O przyjaźń, o mądrze i miło spędzony czas...

Worcation 2022 (źródło: MMM)

Worcation 2022 zorganizowało stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen. Dofinansowany został przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz w ramach programu federalnego ŻYWA DEMOKRACJA.
Organizatorzy dziękują partnerowi — polskiej fundacji Pamięć • Edukacja • Kultura oraz Gminie Zgorzelec i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu za wsparcie finansowe.
Patronatem Worcation 2022 objęli: burmistrz Zgorzeleca — Rafał Gronicz oraz nadburmistrz Görlitz — Octavian Ursu.

red.

*) ang. Widzieć ludzi, nie zasady

Tagi: · Górne Łużyce · obozy jenieckie · Görlitz

· meetingpoint-memory-messiaen.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: drukarki do kodĂłw kreskowych safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław