ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Ponad wiekowe filmy

Napisany: 2022-11-01

Ponad wiekowe filmy

Pełen sukces na Międzypokoleniowej Gali Filmowej ZA MOICH CZASÓW

Kadr z filmu WEHIKUŁ CZASU (źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE)

Na Górnych Łużycach mamy już Görliwood — sąsiednie wobec Lubania Görlitz , będące planem filmowym dla wielu filmów. A być może wkrótce w Lubaniu wyrośnie młode pokolenie filmowców, wspieranych przez seniorów, którzy będą kręcić filmy nie tylko nad Nysą i Kwisą.
W marcu br. grupa młodzieży w wieku studenckim z Lubania i powiatu lubańskiego rozpoczęła realizację nowego, kreatywnego przedsięwzięcia, sfinansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności. Wspiera on młodych ludzi z całej Unii Europejskiej w kreowaniu inicjatyw dla swoich lokalnych społeczności.

Galę filmową poprowadzili liderzy z KLM (źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE)

Za moich czasów to pomysł prosty: zintegrować lubańskich seniorów i młodzież poprzez wspólne, twórcze działanie. Członkowie Klubu Liderów Młodzieżowych, wspierani przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, zaprosili do współpracy uczniów ze starszych klas szkół podstawowych i średnich oraz seniorów, m. in. słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od wiosny uczestniczyli w szkoleniach teatralnych i filmowych, w kolejnych miesiącach pisali scenariusze, a następnie nagrywali i montowali własne filmy. Powstały trzy krótkometrażowe etiudy filmowe, łączące perspektywę młodszych i starszych lubanian.
Uroczysta premiera owych dzieł odbyła się 8 października 2022 roku w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury.

Sala lubańskiego MDK wypełniła się po brzegi (źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE)

Międzypokoleniowe obrazy bawią, wzruszają i zachęcają do refleksji. Każdy z nich jest wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że są oryginalne, ale przede wszystkim z powodu ich integracyjnego oblicza. Dzięki rozmowom przy zdjęciach z dawnych lat, dzisiejsza młodzież poznała świat z czasów młodości swoich dziadków i babć. Filmy stały się mostem między nastolatkami sprzed kilkudziesięciu lat i aktualnymi. Dla starszych uczestników zaś, całe przedsięwzięcie było okazją do przekazania młodszym swoich wspomnień, refleksji życiowych, a także do obcowania z młodymi, sympatycznymi ludźmi.

To był wspaniały wieczór dla uczestników, widzów i wspierających ich wolontariuszy (źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE)

Filmowa gala w lubańskim MDK była pełna emocji. Sala lustrzana wypełniła się do ostatniego miejsca. Sama projekcja odbyła się w uroczystej oprawie. Do młodszych i starszych filmowców trafiły pamiątkowe dyplomy, a galę uświetniły występy muzyczne uczestniczek Za moich czasów.
Był oczywiście też czas na podziękowania za współpracę i pomoc przy realizacji filmów dla licznych lokalnych instytucji i osób, z lubańskim domem kultury oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu na czele.
Galę przygotowali i przeprowadzili liderzy młodzieżowi z KLM: Ewa Malung, Agata Sobczak, Jessica Gałowska, Patryk Harapin, Karolina Wisiecka i Adriana Zurych, przy wsparciu uczestników projektu oraz wolontariuszy.

Pamiątkowe medale to tylko symbol. Najważniejsze co zostanie po wsze czasy w głowach i serach (źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE)

Międzypokoleniowa przygoda filmowa była wartościowym doświadczeniem. Młodzież i seniorzy udowodnili, że nie tylko różnica wieku nie jest barierą dla kreatywnej współpracy, lecz wręcz jest kapitalnym zaczynem owocnej współpracy.
Filmy Za moich czasów można obejrzeć na YouTube:


oraz na profilu POGRANICZA w Facebooku.

Projekt Za moich czasów został zrealizowany przez Klub Liderów Młodzieżowych w Lubaniu, przy wsparciu Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego POGRANICZE, przy finansowaniu z programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Źródło: Stow. P-ZFST POGRANICZE

Tagi: · POGRANICZE · Lubań

Linki: · Za naszych czasów · Za moich czasów · Gala wszech czasów

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław