ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Przez historię Görlitz-Zgorzelca

Napisany: 2022-12-06

Przez historię Görlitz-Zgorzelca

Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na spacer historycznymi szlakami

Muzeum Śląskie w Görlitz wydało nową pomoc w poznawaniu wspólnej historii Górnych Łużyc (fot. Paweł Sosnowski)

Muzeum Śląskie w Görlitz wytyczyło historyczne ścieżki przez bliźniacze miasta Görlitz i Zgorzelec. Aplikacja-przewodnik w języku niemieckim, polskim i angielskim pozwoli poznać miejsca przesiąknięte historią Górnych Łużyc po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Niektóre z historycznych ścieżek aplikacji przechodzą przez Most Staromiejski łączący Görlitz i Zgorzelec (fot. Paweł Sosnowski)

Do 1945 roku dzisiejszy Zgorzelec był przedmieściem Görlitz. Wszystko zmieniło się po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas Görlitz zostało podzielone nową granicą państwową, a jedno miasto stało się dwoma. Dziś na niemieckim i polskim brzegu Nysy znajdują się miejsca, zabytki i instytucje, które łączy wspólna historia. MŚG przygotowało sześć tras tematycznych pokazujących zmieniającą się historię obu części dawniej jednego miasta na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wyjątkowy spacer wzdłuż Nysy Łużyckiej śladami historii jest teraz bardzo łatwo dostępny. Wystarczy wybrać pożądaną trasę spod adresu Szlaki-Zgorzelec.eu i rozpocząć ciekawą podróż w czasie.

SZLAK HISTORYCZNY GÖRLITZ-ZGORZELEC to przedsięwzięcie Muzeum Śląskiego w Görlitz i licznych partnerów z siostrzanych miast (fot. Maciej Chyra)

Szlak historyczny to przedsięwzięcie pilotażowe. Aplikacja powstała we współpracy z lokalnymi partnerami z polskiej i niemieckiej strony Nysy Łużyckiej.
„Chcielibyśmy w przyszłości rozszerzyć aplikację o kolejne miejsca połączone wspólną historią”, mówi Katarzyna Wilk-Sosnowska, która kierowała pracami.

Szlak historyczny został opracowany w ramach wspólnego działania INTERREG Muzeum Śląskiego w Görlitz i Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze Śląsk — wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

Źródło: Muzeum Śląskie w Görlitz

Tagi: · Görlitz · Zgorzelec · Górne Łużyce

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław