ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Projekt Jakuszyce

Napisany: 2023-02-08

Projekt Jakuszyce

TVN przyjedzie na biegówki

Projekt Zima TVN '23 w Dolnośląskim Centrum Sportu POLANA JAKUSZYCKA

Każdy, kto regularnie bywa w Szklarskiej Porębie w lutym, zdążył się zaprzyjaźnić z największym wydarzeniem zimowym w naszym mieście.
Projekt Zima TVN — zabawa na śniegu z ulubieńcami ze srebrnego ekranu, konkursy, pokazy, rozmowy, a przede wszystkim prezentacja tego, co Dolny Śląsk ma wartościowego do zaproponowania, w tym roku nietuzinkowo, odbędzie się w Jakuszycach.

Narciarstwo klasyczne przeżywa renesans. Biegówki i śladówki od sukcesów Justyny Kowalczyk ujmuje coraz większe grupy zimowych turystów. Pandemiczne obostrzenia zainteresowały też wielu spragnionych aktywności narciarstwem skitourowym. Tak się składa, że Szklarska Poręba, to jedna z niewielu miejscowości w Polsce, gdzie można uprawiać różne dyscypliny narciarskie.

W Izerskim centrum sportów zimowych takie wydarzenie będzie przełamaniem schematu, że narciarstwo to tylko zjazdówki

Skarby Dolnego Śląska

Dlatego też w najbliższy weekend spotykamy się w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Od jesieni zeszłego roku turyści i sportowcy korzystają z Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Nowoczesny, funkcjonalny i wygodny obiekt zapewnia doskonałe warunki do przed, w trakcie i po bieganiu na nartach. Również do rekreacji i zabawy na śniegu nadaje się wyśmienicie.

Projekt Zima TVN to nie tylko zabawa, ale też nieszablonowe poznawanie turystycznego oblicza województwa dolnośląskiego

Wesołe ;-) miasteczko Projektu Zima TVN otwarte będzie od godziny 9 do 16 w sobotę i niedzielę. Poza TVN i Szklarską Porębą, publiczność zabawiać będzie plejada dolnośląskich atrakcji:

 • szalony naukowiec z Times Gates z Jeleniej Góry pokaże naukę z nietypowej strony
 • Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking przeprowadzi lekcję marszu z kijami
 • pokaz technik ratowniczych zaprezentuje Zespół Szkoleń Górskich Akademii Wojsk Lądowych
 • Grabek Sport Jakuszyce przeprowadzi instruktaż biegania na nartach

W miasteczku namiotowym Projektu Zima TVN będzie można się czegoś nauczyć, pobawić, sprawdzić, najeść, a przede wszystkim - miło spędzić czas

Ponadto w miasteczku spotkamy:

 • Koleje Dolnośląskie — codziennie przywożące turystów w dolnośląskie góry
 • Stawy Milickie prezentujące pyszne rybne kulinaria
 • Hutę Julię pokazującą zdobienie kieliszków
 • Zamek Czocha z warsztatami różdżek, eliksirów i zielarstwa
 • Muzeum Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia
 • Miasto Świeradów-Zdrój prezentujące kuracyjne i narciarskie walory Gór Izerskich

Uwaga! Odjazd już o godzinie 9 w sobotę 10 lutego '23

Zwieńczeniem dnia w sobotę o godz. 1630, będzie koncert Wiktora Dyduły. Ten młody uzdolniony muzyk jest już szeroko znany, więc jest świetna okazja by zobaczyć i usłyszeć go na żywo. To będzie pierwszy koncert na Polanie Jakuszyckiej! Tym bardziej warto wziąć udział, w tym niemal historycznym ;) wydarzeniu. Wstęp jest darmowy. Podobnie jak na wszystkie atrakcje Projektu Zima TVN.

Koncert Wiktora Dyduły w Jakuszycach będzie pierwszym takim wydarzeniem muzycznym w izerskim lesie

Pociągiem albo na nartach

Jedynym kosztem jaki trzeba ponieść by spotkać się z nami, Dolnym Śląskiem i TVN, jest dojazd do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc. Najlepiej przyjechać pociągiem. Z Wrocławia, Jeleniej Góry i innych miejscowości do Szklarskiej Poręby w ciągu dnia jest kilka kursów. Pierwszy wyrusza z Wrocławia już o 450 i potem niemal co godzinę kolejne.
Na stacji Szklarska Poręba-Górna należy się przesiąść do szynobusu jadącego w kierunku Liberca (kursy są zsynchronizowane; bilet kupujemy w kasie, przez aplikacje mobilne albo u konduktora za gotówkę w relacji Szklarska Por.-Górna → Jakuszyce). Pierwszy do Jakuszyc odjeżdża o 830, a potem co godzinę (za wyjątkiem 1330). Rozkłady najlepiej sprawdzić na Rozkład PKP lub Koleo. Pociąg jedzie 13 minut, a kosztuje (bilet normalny) — 6,4 zł. Pociągi powrotne także odchodzą co godzinę od 808 (za wyjątkiem 1308); ostatni o 1808.

Do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc najlepiej dojechać pociągiem

Oprócz pociągu do Jakuszyc dojeżdża też autobus Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej — linia 109. Co prawda przedłużony kurs z Jeleniej Góry do Jakuszyc jest tylko wcześnie rano (630 z Jeleniej Góry, 725 ze Szklarskiej Poręby-Górnej), a powrotny — już o 1610, za to nie trzeba się przesiadać.
Jeśli jednak zdecydujecie się na dojazd własnym autem — pamiętajcie, że parkingi w Jakuszycach, mimo iż niemałe, mają ograniczoną pojemność. Postój na parkingach Biegu Piastów, (informacje o parkingach BP) kosztuje 30 zł za dzień, zaś parking podziemny Dolnośląskiego Centrum Sportu — od 10 zł za godzinę do 45 za 5 godzin lub 90 zł — na cały dzień (goście hotelowi płacą 50 zł).
Dla wielu najlepszym rozwiązaniem będzie przybiec do Jakuszyc na nartach. Można wystartować już ze Szklarskiej Poręby-Huty, gdzie przy kolejowym przystanku jest parking.

W ośrodku sportowym dostępne są wypożyczalnie sprzętu, instruktorzy i oczywiście dogodne do nauki biegania trasy narciarskie

Brama w Góry Izerskie

Pamiętajmy, że Jakuszyce to niewielkie osiedle w granicach Szklarskiej Poręby wzdłuż międzynarodowej szosy, otoczone lasem, gdzie nie ma miejskiej infrastruktury. Choć jest stacja benzynowa, 3 hotele, gospoda, agroturystyka, 7 wypożyczalni narciarskich (latem rowerowych) i 4 lokale gastronomiczne. W DCS Polana Jakuszycka smaczne dania serwuje bistro na (dole) oraz Restauracja Jakuszycka (na górze). Czynne są poniedziałku do niedzieli w godz. 8-18 (bistro) oraz od niedzieli do czwartku w godz. 1130-22 i piątki oraz soboty w godz. 1130-23 (restauracja).

Zaplecze gastronomiczno-hotelowe daje komfort miłego spędzania czasu na mroźnym powietrzu

Nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwać będzie policja oraz straż miejska. Pamiętajmy też o wzajemnym szacunku. Wytrawnych narciarzy prosimy o wyrozumiałość dla nienarciarskich gości Projektu Zima TVN, których pewnie będzie w ten weekend więcej niż zwykle w tej części Gór Izerskich.
A jeśli ktoś przy okazji chciałby zażyć narciarstwa biegowego, spróbować jak to jest — na Polanie Jakuszyckiej znajdzie nie tylko dogodne warunki, instruktorów i wspomniane wypożyczalnie, ale też doskonałe trasy dla początkujących.

Do zobaczenia #NaPolanie!

Źródło: Miasto Szklarska Poręba

Tagi: · Jakuszyce · Szklarska Poręba · biegówki

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław