ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Milińskiego świat magiczny

Napisany: 2023-03-14

Milińskiego świat magiczny

Świeradowska Stacja Kultury zapełniła się postaciami z innego wymiaru

Wernisaż Dariusza Milińskiego na Stacji Kultury w Świeradowie-Zdroju to wieczór radości i artystycznego ciepła (źródło: SK)

Wernisaż inaugurujący wystawę rysunków Dariusza Milińskiego był wyjątkowym wydarzeniem. Na Stację Kultury w Świeradowie-Zdroju ściągnął miłośników sztuki z całej okolicy. Frekwencja była imponująca, a wieczór — magiczny.

Dariusz Miliński — malarz, scenograf, twórca plakatów, gospodarz Magicznej Pławnej oraz przyjaciel Stacji Kultury, zagościł pod Sępią Górą szkicami. Stanowią podstawę słynnych obrazów artysty — prezentowanych w prestiżowych galeriach sztuki w kraju i zagranicą.

Baśniowe postaci wkomponowane w wiejski krajobraz, spoglądające na nas z rysunków Milińskiego, przywodzą na myśl prace Hieronima Boscha. Realizm magiczny tych dzieł budzi w odbiorcy uczucie niesamowitości i chęć dopowiedzenia historii, której wycinkiem są scenki rodzajowe ukazane na obrazach.

Artysta i dyrektorka kulturalnego serca miasta są znajomymi od dawna, więc atmosfera musiała być serdeczna (źródło: SK)

Wernisaż otworzyła Dorota Marek, dyrektorka świeradowskiego domu kultury, wspominając początki swojej znajomości z bohaterem wieczora. Jako frontman Grupy Artystycznej Pławna 9, D. Miliński był częstym gościem w Świeradowie-Zdroju. Brał udział w wydarzeniach artystycznych pod hasłem Uzdrowisko Sztuk organizowanych przez Andrzeja Szymalskiego.
W pełen humoru i dystansu sposób, Gość z Pławnej, wyjaśnił publiczności w krótkim manifeście stosunek do własnej twórczości. Dosadnie też wytłumaczył, jak wydobywa z głębi siebie pomysły... by przelać je na papier i płótno.

W atmosferze rozmów i zachwytów nad podziwianymi dziełami czas upłynął błyskawicznie. Stacja Kultury tętniła sztuką do późnego wieczora.
Dobrym duchem wystawy jest Marzena Milińska. Wsparcia udzielili Barbara i Wiesław Buczyńscy, a Bartek Kownacki i Grzegorz Zając udzielili pomocy technicznej.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 oraz w soboty — 10-16. Istnieje możliwość rezerwacji zakupu rysunków.

Diana Słupska, Stacja Kultury

Tagi: · Świeradów-Zdrój

· stacjakultury.swieradowzdroj.pl/

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław