ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Przysłupy – obudzony czas

Napisany: 2023-04-11

Przysłupy – obudzony czas

Wernisaż wystawy prac Dariusza Godawy zainauguruje Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

Wernisaż odbędzie się w Stacji Kultury — sercu miasta Świeradowa-Zdroju przy ulicy Dworcowej 1 (stacji kolejowej) 27 kwietnia '23 od godziny 18.

Wystawa malarska zaprezentuje prace Dariusza Godawy poświęcone domom przysłupowym. To twórczość z ostatnich dwóch lat, będąca efektem fascynacji artysty ludową architekturą drewnianą.

"Po długiej przerwie przeprosiłem się z farbą i pędzlami, postanawiając wrócić do malarstwa i w ten sposób podzielić się moją pasją w temacie architektury regionu", mówi D. Godawa.

Wystawa nie jest przekrojową przez dorobek artystyczny twórcy. Jest zbiorem prac tematycznie ukazujących historię domów wskrzeszonych i przywróconych do świetności, bądź zapomnianych i wymazanych z krajobrazu. Na wystawie znajdą się też prace prezentujące domy nieistniejące oraz zachowane, które stały się w ostatnich latach symbolem miejsc, gdzie stoją.

"To próba oddania nastroju tych miejsc, ich charakteru. Jest to też pewnego rodzaju mój hołd złożony wszystkim rzemieślnikom, którzy dowód swojego istnienia zostawiali w postaci domów zrębowych, przysłupowych, tyrolskich czy misternych drewnianych koronek zdobiących domy uzdrowiskowe i miejskie kamienice", dodaje Godawa.

Wystawa jest świeradowskim wkładem w Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. To ustanowiony na początku wieku dzień, kiedy chałupy z Krainy Domów Przysłupowych — obszaru na trójstyku Polski, Czech i Niemiec — prezentowane są przez dumnych gospodarzy szerokiej publiczności. Co roku w ostatnią niedzielę maja można zajrzeć do środka domów przysłupowych, porozmawiać z gospodarzami, dowiedzieć się o wyjątkowości tego stylu architektonicznego, a czasem nawet o szczegóły konstrukcji.

Wernisaż odbędzie się w Stacji Kultury — sercu miasta Świeradowa-Zdroju przy ulicy Dworcowej 1 (stacji kolejowej) 27 kwietnia '23 od godziny 18. Wystawa czynna do 10 czerwca br.

red., źródło: Stacja Kultury

Tagi: · wystawa · wydarzenia kulturalne · Świeradów-Zdrój

· stacjakultury.swieradowzdroj.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław