ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Żonkile wspomagają pamięć

Napisany: 2023-04-15

Żonkile wspomagają pamięć

Młodzież upamiętni powstanie w getcie warszawskim

Akcja ŻONKILE w Zgorzelcu-Görlitz

Zbliża się rocznica. Jednego z najbardziej desperackich, romantycznych, heroicznych i bezskutecznych aktów zbrojnych w historii ludzkości. Zarazem jednego z najważniejszych w historii ludzkości — bitwy o godną śmierć.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 80 lat temu. Dawno. Większość żyjących na świecie ludzi nie może tego wydarzenia pamiętać z własnego przeżycia. A jednak stowarzyszenie MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN wraz z fundacją PAMIĘĆ • EDUKACJA • KULTURA podtrzyma zbiorową pamięć o tym tragicznym akcie i uczci jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE.

Partnerami akcji są: ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Kulturforum Görlitzer Synagoge, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych z Polski i Niemiec wykona papierowe żonkile — symbol powstania. Będą rozdane mieszkańcom Görlitz i Zgorzelca w ramach spaceru po Europamieście 19 kwietnia '23.
Tak młodzi ludzie oddadzą hołd bohaterom getta w duchu Łączy nas pamięć — hasła podkreślającego siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.

Młodzież przed wyruszeniem w miasto spotka się w Forum Kultury SYNAGOGA w Görlitz. W programie przewidziano m. in. pokaz filmu animowanego Zdążyć przed Panem Bogiem.

Akcja ŻONKILE w Internecie

red., źródło: Meetingpoint Memory Messiaen

Tagi: · Görlitz · Zgorzelec · Górne Łużyce

· polin.pl/pl/zonkile · fpek.pl · meetingpoint-memory-messiaen.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław