ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Szczęśliwa trzynastka

Napisany: 2023-04-16

Szczęśliwa trzynastka

ZAOSTŘENO NA JIZERKY — po raz trzynasty! Fundacja ogłosiła kolejny konkurs

Konkursowa fotografia z ubiegłorocznego kalendarza ZAOSTŘENO NA JIZERKY: Wiosenne mgliste nastroje, fot. Roman Grebson Grebeníček (źródło Fundacja Ivana Dejmala)

Fundacja Ochrony Przyrody im. Ivana Dejmala ogłosiła trzynastą edycję swego sztandarowego konkursu fotograficznego cieszącego się niesłabnącą popularnością — Zaostřeno na Jizerky. W ten sposób pozyskuje najpiękniejsze zdjęcia Gór Izerskich, z których składa kalendarz ścienny — lubiany nie tylko przez miłośników Gór Izerskich.
Zdjęcia można przesyłać fundacji do 2 czerwca 2023 roku na info@nadaceivanadejmala.cz oraz papierowe na adres: Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. [Regulamin]
Z nadesłanych fotografii jury konkursowe wybiera corocznie kilkadziesiąt. Wystawiane w Libercu i wielu miejscach Górach Izerskich oraz poza nimi, w tym m. in. jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, promują nie tylko fotografów, Góry Izerskie, ale też kalendarz Zaostřeno na Jizerky. Autorzy zdjęć, których fotografie znajdą się w kalendarzu są nagradzani produktami marki Canon i kalendarzami.

„W tym roku fundacja obchodzi trzydziestolecie istnienia. Konkurs fotograficzny nieodłącznie już kojarzy się z naszą działalnością. Cieszę się, że ustanowiliśmy piękny zwyczaj, który ma dobroczynny charakter. Dochód ze sprzedaży kalendarza bowiem wspiera pro-przyrodnicze przedsięwzięcia w regionie”, wyjaśnia sens organizowania konkursu Ondřej Petrovský, dyrektor fundacji.
Pieniądze przeznaczane są m. in. na wysadzanie dziesiątków tysięcy sadzonek zróżnicowanych gatunkowo lasów w najcenniejszych częściach Gór Izerskich. Pozyskane fundusze wsparły też remonty infrastruktury turystycznej, czy udrożnienie górnego toku Smědy (Witki), ochronę torfowisk, edukację ekologiczną, zabezpieczenie płazów podczas rozrodu i szereg innych działań, ważnych dla przyrody szerokiej okolicy.
Kalendarz Zaostřeno na Jizerky osiągnął w ubiegłym roku rekordowy nakład 2100 egzemplarzy, który wyczerpał się już przed Bożym Narodzeniem. Czy w tym roku ten rekord zostanie pobity?

„Zainteresowanie ludzi fotokonkursem i powstającym z niego kalendarzem bardzo mnie cieszy, bo pokazuje, że ludzie chętnie Góry Izerskie odwiedzają i są skłonni im pomagać”, raduje się Petrovský.

Konkurs ZAOSTŘENO NA JIZERKY ‘23 - weź udział! Wyślij zdjęcie i wesprzyj w ten sposób izerską przyrodę

Każdy uczestnik konkursu może przesłać 4 fotografie Gór Izerskich elektroniczne i papierowe o szerokości dłuższego boku min. 28 cm. Fotografie w orientacji pionowej będą wprawdzie ocenione przez jury, lecz nie mogą zostać wydrukowane w kalendarzu. Raczej więc należy przesyłać fotografie orientacji poziomej.
Każdego roku zgłaszanych jest do konkursu przeszło 200 zdjęć od ok. 50 autorów z Czech i Polski. Łącznie od początku konkursu nadesłano do fundacji już 2349 fotografii Gór Izerskich — imponująca kolekcja! Ukazuje krainę z każdego możliwego widoku.

„Wiem, że niektóre miejsca ściągają uwagę fotografów swym magicznym pięknem, inne zaś swą tajemniczością, a mimo to każdego roku udaje się fotografom nas zaskoczyć innym kątem spojrzenia na góry. Jednak z doświadczenia też wiem, że najmniej jest zdjęć z lata, więc chętnie je zobaczymy", zachęca Petrovský.

Do kolekcji wystawowej kilkadziesiąt fotografii wybiorą fachowcy (fotografowie, przyrodnicy itp.). Jedno zdjęcie wyłonione będzie przez publiczność w plebiscycie internetowym trwającym przez całe wakacje. Promocja kalendarza oraz wernisaż wystawy odbędzie się w październiku, tradycyjnie w Libercu.

„Już nie mogę się doczekać , kiedy pierwsze fotografie Gór Izerskich spłyną do nas. Każdego roku fotografie nie przestają mnie zaskakiwać, wciąż odkrywam, że jakiś miejsc nie znam albo jak można te doskonale znane w niecodzienny sposób uchwycić. Pokazuje to, że nasze niewielkie pasmo górskie jest niezwykle zróżnicowane: od torfowisk wysokich, przez strome i monumentalne skalne punkty widokowe, masywne bukowe lasy i urzekające zjawiska przyrodnicze, aż po roślinnych i zwierzęcych mieszkańców. Naszym przesłaniem i celem konkursu zarazem, jest zachowanie tego piękna dla kolejnych pokoleń. Już teraz dziękuję wszystkim konkursowiczom, że w tym nam pomagają”, podsumowuje dyrektor fundacji.

„Góry Izerskie” od początku jego organizowania promuje konkurs i zachęca do udziału polskich fotografów. Nasz magazyn patronuje temu przedsięwzięciu i ma też skromną zasługę w pojawianiu się obwoźnej wystawy w Jeleniej Górze.
Choć kalendarz jest wydawany w Rep. Czeskiej, a dochód z jego sprzedaży wspiera odnowę czeskiej strony pasma, to przekonujemy niestrudzenie, że góry, Ziemia i jej przyroda są jedne. Nie dzielą ich w rzeczywistości nasze, ludzkie granice. Dobrostan czeskich lasów to także nasz dobrostan.

Konkursowe zdjęcie Macieja Mikołajczyka, które zdobi kalendarz ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2023

Jednym z ubiegłorocznych laureatów konkursu, którego fotografia znalazła się w kalendarzu, jest znany z Facebooka Łikendowicz na tropie, czyli Maciej Mikołajczyk z Bogatyni. W latach ubiegłych w konkursie brali także inni fotografowie. Mieszkaniec Szklarskiej Poręby, utalentowany fotografik Radosław Pelisiak, podczas swego w konkursie debiutu zdołał przekonać jury aż do dwóch fotografii w kalendarzu! To bodaj do dzisiaj niepowtórzony wyczyn.

Niektórzy, wręcz wybitni fotografowie z Gór Izerskich i okolic, nie chcą brać udziału w tym konkursie. Uważają bowiem, że jest zbyt mało prestiżowy, oferuje małowartościowe nagrody, a jury nie jest wobec Polaków obiektywne. Cóż, to są ich wolne wybory. Jednak jeśli komuś zależy na kondycji przyrody Gór Izerskich, nie powinien rozpatrywać zagadnienia pod tym kątem.

Zwracamy się z otwartym APELEM do wszystkich wędrujących, biegających, jeżdżących po Górach Izerskich i spędzających weń czas w każdej innej formie: WEŹCIE UDZIAŁ W KONKURSIE! Nie dla nagród, nie dla sławy, lecz dla przyrody Gór Izerskich. To konkurs dla każdego fotoamatora. Nie tylko dla zawodowców.
A jeśli naprawdę nie macie zdjęć do wysłania — jesienią kupcie kalendarz. Każdego roku jest niezwykły.

red.

Regulamin konkursu ZAOSTŘENO NA JIZERKY 2023 do pobrania

Tagi: · konkurs · konkurs fotograficzny · wystawa fotograficzna

Linki: · Skoncentrowani na Izerskich · Góry Izerskie na sprzedaż · Jizerky jsou hezké · nadaceivanadejmala.cz · nadaceivanadejmala.cz/zaostreno-na-jizerky

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław