ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Informacje  » Dubbingowane Görlitz

Napisany: 2023-04-26

Dubbingowane Görlitz

Letni sezon zwiedzania Görliwood – otwarty!

GÖRLIWOOD można zwiedzać autobusem z wielojęzycznymi przewodnikami (źródło: FB /Görliwood Entdecker)

Gdy nad brzegami Nysy Łużyckiej znów zaczynają śpiewać ptaki, Görlitz przyciąga turystów. Z początkiem wiosny zielone miasto budzi się z zimowego snu, a wraz z nim — wszystkie atrakcje na wolnym powietrzu.

Görliwood Explorers — przypominające znane, londyńskie autobusy miejskie, z inicjatywy Stefana Menzela, dyrektora zarządzającego w Boats&Friends, obwożą gości Görlitz wśród filmowych zakątków miasta. W ubiegłym roku skorzystało z nich blisko 25 tysięcy turystów. Podczas wycieczek piętrowcami kabrio oraz autobusami panoramicznymi, pasażerowie poznają zabytki miejskie i dowiadują się ciekawostek z görlickich planów filmowych.

(źródło: FB /Görliwood Entdecker)

Zachwycająca starówka nadnyskiego Görlitz od lat przyciąga scenografów i producentów filmowych. W największym górnołużyckim mieście nakręcono ponad 120 filmów. "Grand Budapest Hotel", "Inglorious Bastards", "Monuments Man", "The Reader", czy "The Tower" to tylko niektóre z filmów kręconych w całości lub częściowo nad Nysą Łużycką. Niemal każdego roku coś się tu kręci, nierzadko są międzynarodowe hity kinowe. Dlatego Görlitz nazywane jest żartobliwie Görliwood.
Nic zatem dziwnego, że w '17 roku europejscy fani kinematografii uznali Görlitz za najlepsze filmowe miejsce dekady.

(źródło: FB /Görliwood Entdecker)

Pasażerom Görliwood Explorers w języku niemieckim towarzyszy głos Engelberta von Nordhausena — niemieckiego dubbingera Samuela L. Jacksona. Właśnie dubbing, w większości państw Europy powszechne dostosowywanie obcojęzycznych filmów do języka widowni, które w Polsce kojarzy się niemal wyłącznie z filmotegrafią dziecięcą i familijną, zainspirował także Stefana Menzela.
"W sezonie '23 oferujemy wycieczki po mieście w kilku językach. Szczególnie gościom z krajów ościennych — z Polski i Czech", chwali się Menzel. Tym samym Görliwood Explorers jeszcze szerzej otwiera Görlitz na międzynarodowy ruch turystyczny.

Agencja wielką wagę przykłada do komfortu swych klientów. Autobusy są pieczołowicie przygotowywane na wiosnę. Przez zimę czyszczona jest tapicerka i podłogi, odnawiany jest lakier aby autobusy lśniły w słońcu; stan techniczny nie może budzić nawet najdrobniejszych zastrzeżeń kontrolerów. Odpowiedniej konserwacji wymagają rozkładane dachy oraz przeszklenia autobusów panoramicznych. Zamieniają autokarową wycieczkę w słoneczną przygodę, a zależnie od pogody chronią przed deszczem i wiatrem lub zbyt wysoką temperaturą.
"Turyści czasem pytają o emisję spalin. To aktualnie bardzo drażliwy temat w Niemczech, ale naszych autobusów nie dotyczy. Ani panoramicznych, ani zabytkowego doppel-deckera. Oldtimer od dawna jest wyposażony w filtr cząstek stałych — jeździł nawet w magdeburskiej strefie niskiej emisji. Nowocześne volvo jest zasilane paliwem AdBlue", uspokaja wrażliwych na punkcie ekologii dyrektor Boats&Friends.

(źródło: FB /Görliwood Entdecker)

Chętni na przejażdżkę turyści z Polski, zazwyczaj przybywający przez mosty graniczne na Nysie, muszą kierować się do Obermarktu — Górnego Rynku będącego jednym z najważniejszych placów miasta. Tam też można zaparkować auto. Spod domu nr 13 rozpoczyna się filmowa przygoda autokarowa.

W sezonie jazdy odbywają się codziennie. Czerwonego autobusu-kabrioletu Görliwood Explorer nie da się przegapić pod Obermarkt 13 w centrum Görlitz. Odjazdy w godzinach 11, 13, 15 i 17. Godzinne zwiedzanie miasta kosztuje: 13 € dorosłego i 9 € dziecko (do 14 lat).

red.

Tagi: · Görlitz · Górne Łużyce · wycieczki z przewodnikiem

· www.goerlitzentdecken.de · www.goerlitz-tourismus.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław