ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Tożsamość pogranicza

Napisany: 2023-05-26

Tożsamość pogranicza

Dialog społeczny w Zgorzelcu

Tożsamość pogranicza. Dialog w Domu Jakuba Böhme 5 czerwca '23 od godziny 17

Przed II wojną światową dzisiejsze dwa rozdzielone Nysą miasta: Zgorzelec i Görlitz — były jednym miastem. Narysowana przez Stalina — komunistycznego satrapę granica na Nysie i Odrze — rozdzieliła miasto na lewobrzeżne, ze starym miastem, rynkami, najstarszymi zabytkami itp. oraz prawobrzeżne przedmieścia. Z nich właśnie powstał polski Zgorzelec.

Objęcie Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczpospolitej Polski do Układem z Schengen, znoszącym kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej, pozwoliło mieszkańcom obu miast swobodnie bywać w obu częściach dawniej jednego miasta. Łatwiej też podejmować wspólne działania.

Jaka jest tożsamość mieszkańców pogranicza? Jak wpływa na nią sąsiedztwo trzech państw: Polski, Niemiec i Czech? Co znaczy nazwa-postulat Europa-Miasto Zgorzelec/Görlitz dla mieszkańców?

Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen (będące partnerem wydarzenia) zaprasza na spotkanie w formie dialogu publicznego organizowane przez wrocławską Fundację DOM POKOJU, 5 czerwca 2023 r. od godziny 17 do 1930 w Domu Jakuba Böhme przy ul. Daszyńskiego 12 w Zgorzelcu.

Zaproponowany przez fundację dialog ma wyznaczyć przestrzeń do zrozumienia innych. Nie będzie przekonywaniem do odmiennych poglądów. Każda osoba uczestnicząca w dialogu będzie miała szansę podzielić się swoim punktem widzenia i zostać usłyszaną.

Spotkanie poprowadzą: Dorota Whitten i Maja Zabokrzycka z Fundacji DOM POKOJU, a tłumaczone będzie symultanicznie przez Martę Miatkowską.

Formularz zgłoszenia udziału w spotkaniu

Źródło: Meetingpoint Memory Messiaen e. V.

Tagi: · Zgorzelec · Górne Łużyce

· www.Meetingpoint-Memory-Messiaen.eu

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław