ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Propaganda i dezinformacja

Napisany: 2023-08-21

Propaganda i dezinformacja

Międzynarodowe warsztaty wakacyjne w Görlitz–Zgorzelcu, uczą, rozwijają i bawią

(fot. Jakub Purej)

Worcation — wakacyjne warsztaty odbywające się od lat w Görlitz–Zgorzelcu, zakończyły się uroczystą ceremonią.
Organizowane po raz szesnasty warsztaty, przez niemieckie stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen, we współpracy z polską fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura, kształtują wrażliwość młodych ludzi na historię i wspólną przyszłość postrzeganą przez pryzmat kultury.

(fot. Jakub Purej)

Nazwa Worcation to neologizm złożony z dwóch słów angielskich: praca i wakacje. Łączy w sobie dwa filary programu: pracę podczas warsztatów i wspólne spędzanie wolnego czasu na wakacjach.
Każdego dnia uczestnicy jeździli rowerami z Görlitz do Koźlic, by w byłym niemieckim obozie z czasów II wojny światowej analizować i badać losy jeńców wojennych.

Propaganda i dezinformacja

(fot. Jakub Purej)

Zajęcia z archeologii, teatru i sztuki, przez dwa tygodnie integrowały 27. młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Niemiec i Włoch pod przewodnim hasłem Propaganda i dezinformacja. W szczególności zajmowali się niewolą wojenną w czasach narodowego socjalizmu. Dlatego wiele zajęć odbywało się na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalagu VIII A w Görlitz — dziś miejscu pamięci w Koźlicach pod Zgorzelcem.

(fot. Jakub Purej)

Ważnym punktem programu, podobnie jak w zeszłym roku, była rosyjska agresja przeciw Ukrainie. Wszystko po to, by młodzież potrafiła wyciągać wnioski z historii. Daje to nadzieję, że będą rozumieć aktualną politykę światową.
Narzędziami realizacji tego ambitnego programu były: gra miejska, wieczory filmowe, wycieczki do Stalagu VIII C i Luft III w Żaganiu oraz do Drezna, a także wieczory kulturalne, podczas których młodzież poznawała siebie nawzajem, języki i kultury rówieśników.

Uroczysty koniec

(fot. Mateusz Kowaliński)

Efektami tej pracy pochwalili się podczas uroczystości zamknięcia Worcation. Ceremonia 11 sierpnia '23 na terenie Stalagu VIII A rozpoczęła się od upamiętnia ofiar narodowego socjalizmu, a w szczególności jeńców wojennych więzionych w tutejszym obozie. Także wszystkich, którzy dziś walczą o pokój.

(fot. Mateusz Kowaliński)

Kierowniczka Meetingpoint Memory Messiaen Alexandra Grochowska, przywitała gości: Saksońską Ministrę Stanu ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równości Katję Meier, Burmistrza Görlitz ds. Kultury, Młodzieży, Szkół, Sportu, Spraw Społecznych, Budownictwa i Rozwoju Miasta Benedikta M. Hummela, przedstawicielkę Starosty Powiatu Görlitz Martinę Weber, Starostę Powiatu Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Zastępcę Starosty Powiatu Zgorzeleckiego Mirosława Fiedorowicza, Zastępcę Burmistrza Miasta Zgorzelec Radosława Baranowskiego oraz Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja.
Dostojni goście złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem jeńców wojennych..

Pamięć, Edukacja i Kultura

(fot. Mateusz Kowaliński)

Grupa pod opieką archeologa Pawła Zawadzkiego zaprezentowała swoje odkrycia bezpośrednio w miejscu wykopalisk. Wydobyte i oczyszczone artefakty były lunetą w przeszłość — unaoczniły trudne losy jeńców wojennych.
Uczestnicy warsztatów teatralnych pochwalili się efektami w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja i Kultura. Przedstawienie w imponująco emocjonalny sposób poruszyło tegoroczny temat przewodni — Propaganda i dezinformacja.
Na zakończenie zaprezentowano prace artystyczne. W pierwszym tygodniu Worcation '23 młodzi ludzie pracowali nad komiksem, pocztówką i projektem koszulki. Oczywiście pod przewodnim hasłem. W drugiej tygodniu — zajęli się sztuką filmową. Kręcili film pt. Behind the Scenes (pol. Za kulisami). Jego projekcja, niezwykle poruszająca, zakończyła tegoroczne warsztatowe wakacje nad Nysą.

(fot. Mateusz Kowaliński)

Meetingpoint Memory Messiaen e.V. oraz Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura, za naszym pośrednictwem, dziękują Federalnemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz miastu Görlitz za sfinansowanie projektu.

red., źródło MMM

Tagi: · Górne Łużyce · Görlitz · obozy jenieckie

Linki: · See the people, not the rules* · Zjednoczeni w różnorodności · meetingpoint-memory-messiaen.eu · fpek.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl