ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » European Peace Ride 2023

Napisany: 2023-08-31

European Peace Ride 2023

Międzynarodowy rajd kolarski wystartuje z Mostu Staromiejskiego w Zgorzelcu-Görlitz

Przez trzy państwa, przez siedem krajów, łącząc Polaków, Czechów, Niemców i Ukraińców (fot. Steffi Wild)

W Europa-Mieście 8 września odbędzie się inauguracja European Peace Ride — międzynarodowego przejazdu kolarskiego. Nawiązuje on do dawnego Wyścigu Pokoju. W trójstronnej, polsko-czesko-niemieckiej formule, wyruszy o godzinie 11 z Mostu Staromiejskiego.

European Peace Ride 2023: start o godz. 11 z Mostu Staromiejskiego w Zgorzelcu-Görlitz 8 września 2023 roku

Weźmie w nim udział blisko 200 kolarek i kolarzy z Polski, Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Przed nimi trzy etapy transgranicznej kolarskiej przygody: ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną, przejście graniczne w Miłoszowie do czeskiego miasta Mladá Boleslav. Stamtąd następnego dnia pojadą do Pilzna, skąd wyruszą w dlaszą drogę do niemieckiego Chemnitz. Tamże, zaplanowany jest na niedzielę 10 września finisz. Wybór tego saksońskiego miasta nie jest przypadkowy. European Peace Ride, organizowany przez CSM/Fit4Bike jest jednym z głównych punktów bogatego programu Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.

Inauguracja w Europa-Mieście ma wymiar symboliczny

Europejski Rajd Pokoju nawiązuje do legendy Międzynarodowego Wyścigu Pokoju. Łączy trzy państwa: Polskę, Niemcy i Czechy w atmosferze przyjaźni oraz wspólnego, sportowego ducha. Zainicjowany 70 lat temu wyścig był w okresie swej świetności największymi amatorskimi zawodami kolarskimi w Europie. Ze względu na skalę, poziom i standardy organizacji nazywaną Tour de France Europy Wschodniej.

Tegoroczna edycja EPR to już trzecia edycja międzynarodowego przejazdu kolarskiego nawiązującego do Międzynarodowego Wyścigu Pokoju (fot. Steffi Wild)

European Peace Ride jest przedsięwzięciem nie tylko sportowym, ale i kulturalnym. Wokół przejazdu zaplanowany jest szereg działań z udziałem twórców kultury: koncerty oraz odczyty literackie. Nastawione na podkreślenie historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy przejazdu. W tegorocznym rajdzie czynnie udziela się Lothar Quinkenstein — pisarz i wykładowca akademicki oraz tłumacz Olgi Tokarczuk na język niemiecki.

Kilkaset kolarek i kolarzy pojedzie do Cheminitz — saksońskiego miasta, które w 2025 roku będzie Europejską Stolicą Kultury (fot. Steffi Wild)

"W zeszłym roku startowaliśmy z Wrocławia, teraz inauguracyjnym przejazdem podkreślamy unikalność polsko-czesko-niemieckiego trójstyku. Polski odcinek rozpięty jest od granicy niemieckiej do czeskiej, w większości wiodąc po malowniczych terenach Górnych Łużyc. W peletonie jadą z nami kolarze z mijanych miejscowości — Zgorzelca, Lubania, Kościelników, kolarka z Leśnej, dziennikarz radiowy z Wrocławia, reprezentanci policji i reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej", mówi Krzysztof Dobrowolski, koordynator wydarzenia w Polsce.

Dzięki specjalnego programowi treningowemu Females4PeaceRide w rajdzie weźmie udział aż 31 kolarek. To wzrost o 10 % wobec roku ubiegłego. Dzięki temu na Brückenstraße w Cheminitz nie będą stać niemal sami panowie (fot. Steffi Wild)

Na inauguracji 8 września obecni będą Premier Saksonii Michael Kretschmer, Nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu, Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Chemnitz Sven Schulze.
O muzyczną oprawę zadba znana w regionie grupa Sax Brass Band. Wcześniej, o godzinie 930 pod ratuszem na Dolnym Rynku w Görlitz odbędzie się powitanie kolarek i kolarzy. Wraz z towarzyszącą wydarzeniu delegacją przedsiębiorców, dotrą do Görlitz specjalnym pociągiem w ramach proekologicznej akcji realizowanej we współpracy z Erzgebirgsbahn — regionalnym przewoźnikiem z Saksonii.

European Peace Ride

Całość odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec, Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Niemiec Wschodnich, Minister Stanu Saksonii ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości oraz burmistrzów Chemnitz, Görlitz i Zgorzelca.

red., źródło: EPR

Tagi: · Zgorzelec · Görlitz · Górne Łużyce

· peace-ride.com

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów safari Kenia montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław