ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Ogród pamięta

Napisany: 2023-09-25

Ogród pamięta

Polsko-niemieckie śniadanie artystyczne

OGRÓD PAMIĘTA - Polsko-niemieckie śniadanie artystyczne 8 października br. w Görlitz

Poranek artystyczny w Atelier Kremser przy Hartmannstraße 4 w Görlitz będzie okazją do rozmowy o inspiracjach Dolnego Śląska. Młodzi twórcy uczestniczący w programie rezydencji artystycznych West/East Laboratory, w niedzielę 8 października 2023 r. od godz. 10, opowiedzą o swojej wizji sztuki współczesnej kształtującej polsko-niemiecką kulturę pamięci.

Przyczynkiem do rozmowy będą doświadczenia z rezydencji artystycznej w Tarczynie koło Wlenia. Siedmioro artystów z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron-Lopez, Oscar Lebeck, Patrycja Plich, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan i Anastasiia Zazuliak, przez miesiąc badało historię i atmosferę miasta i okolicy. Efektem są prace wystawione do 8 października br. w Galerii Sztuki RING w Legnicy, pt. wspólnym tytułem Ziemia pamięta.

Choć artyści pracowali indywidualnie, w różnych technikach, prace łączy wrażliwość i poszukiwanie ciągłości w regionie ukształtowanym przez historyczne zmiany i wstrząsy. Stare niemieckie domy wciąż chronią — dziś polskich – mieszkańców, ogrody wciąż kwitną i owocują, ziemia karmi ludzi różnych narodowości i języków. Szukanie tego co łączy wczoraj i dziś miało także wymiar praktyczny. Podczas rezydencji artyści zerwali dużo czereśni w starych zdziczałych sadach i zrobili z nich dżem. Rozdali go mieszkańcom wsi. Słodkie przetwory stały się symbolem przełamywania narodowych barier.

Artystki i artyści programu W/E LAB podczas poranka zaprezentują się publiczności, opowiedzą o ich pracy i motywacji do zajmowania się polsko-niemiecką historią, teraźniejszością i tożsamością na przykładzie Dolnego Śląska. Śniadanie osłodzi dżem czereśniowy z Tarczyna.

Wydarzenie organizowane jest przez Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz we współpracy z siecią partnerską W/E LAB. Niemiecko-polskie tłumaczenie symultaniczne umożliwi dobre zrozumienie rozmów. Wstęp wolny.

Wskazówka i kolejne zaproszenie: Po zakończeniu matinée można skorzystać z przejazdu autobusem do Legnicy na wystawę Ziemia pamięta. Tamże o godz. 14 odbędzie się polsko-niemieckie oprowadzanie z kuratorem wystawy i artystami. Po zwiedzaniu i krótkim spacerze po mieście autobus wróci do Görlitz. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 20 euro. Zgłoszenia do 4 października '23 przyjmuje Senfkorn Reisen przy Brüderstraße 13 w Görlitz, info@senfkornreisen.de / (+49) 03581 400520. Odjazd autobusu o godz. 12 z przystanku dla autobusów przy Kaisertrutz (Demianiplatz) w Görlitz.

Sieć partnerska W/E LAB: Fundacja FLOWLAND z Tarczyna, Fundacja OP ENHEIM z Wrocławia, Galeria Sztuki w Legnicy, Ośrodek Kultury i Sztuki z Wrocławia, Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz.
Wspierają finansowo: Pełnomocnik Rządu Federalnego RFN ds. Kultury i Mediów, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: Muzeum Śląskie w Görlitz

Tagi: · Görlitz · wystawa · wydarzenia kulturalne

· www.schlesisches-museum.de

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław