ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Nowy początek po 10 latach

Napisany: 2023-10-09

Nowy początek po 10 latach

Podziemna Trasa Turystyczna w jednej z najstarszych kopalń w Polsce obchodziła jubileusz udostępnienia do zwiedzania

Strefa żył kruszcowych w Podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni św. Jan w Krobicy

Kopalnia św. Jan w Krobicy, to unikalne świadectwo dawnego górnictwa kruszców w Górach Izerskich. Kompleks nieczynnych wyrobisk kasyterytu w 2013 roku został udostępniony do zwiedzania, jako podziemna trasa turystyczna.

Kilkanaście lat temu grupa mieszkańców Mirska i okolic dostrzegła potencjał turystyczny w zasypanych i zalanych wodą górniczych pozostałościach. Pewien ambitny naukowiec z Politechniki Wrocławskiej — dr hab. inż. Maciej Madziarz — z uporem godnym tej sprawy, przekonał wielu przedstawiciele instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, że warto Kopalnię św. Jan w Krobicy pokazać światu. Był nie tylko inicjatorem i adaptacji wyrobisk, ale też kierował pracami rekultywacyjnymi obszaru górniczego rozciągających się od Krobicy do Przecznicy. Pomimo wielu trudności doprowadził realizację do końca.

Otwarcie Podziemna Trasa Turystyczna - Kopalnia św. Jan w Krobicy 10 lat temu (arch. red)

Sprzymierzeńcem M Madziarza prędko stał się Andrzej Jasiński — burmistrz Mirska. Skutecznie forsował pomysł przez kolejne instytucje.
Honory należą się także Ludomirowi Wiśniewskiemu z WIS Usługi projektowe, za skuteczny nadzór, za czuwanie nad bezpieczeństwem odwiedzających kopalnię, dbający o zachowanie jej w jak najlepszym stanie.
Jan Zaliwski — ówczesny zastępca burmistrza oraz Danuta Ławnikowska jako pierwsi pochylili się nad zagospodarowaniem pogórniczych sztolni na cele turystyczne.
J. Zawilski podczas licznych spotkań i debat, argumentował za uczynieniem z zapomnianej kopalni atrakcji turystycznej. Z wielką determinacją nie pozwalał, aby temat zagadnienie straciło zainteresowanie członków Rady miejskiej. D. Ławnikowska zaś, będąca podówczas przewodniczącą Rady miejskiej Mirska dbała o gładką współpracę Rady z  burmistrzem, dzięki temu projekt stworzenia geoparku w Krobicy sięgającego do Gierczyna, znalazł szczęśliwy finał.

Maciej Madziarz obdarowany pamiątkową butelką

Zasłużone osoby zostały obdarowane pamiątkowymi butelkami z jubileuszowym znakiem Kopalni św. Jan w Krobicy.
Zwieńczeniem uroczystości, podobnie jak dziesięć lat temu, było wspólne przejście podziemnej trasy oraz wzniesienie toastu na cześć nowego operatora obiektu — Roberta Szumana, właściciela przedsiębiorstwa Hawk.

W jubileuszu dziesięciolecia Podziemnej Trasy Turystycznej udział wzięli przedstawiciele właściciela — miejsko-wiejskiej gminy Mirsk, przedstawiciele i pracownicy dzierżawcy obiektu — Hawk Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Prac Wysokościowych w Miedziance oraz zaproszeni goście reprezentujący wykonawców prac badawczych i projektowych — KGHM CUPRUM CBR Sp. z o. o., prac zabezpieczających, udostępniających i rekultywacyjnych — Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych AMC Andrzej Ciszewski, podwykonawców i instytucji wspierających, m. in. WIS Usługi projektowe, Przekopalnia oraz instytucji współpracujących, m. in. Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Regionalnego w Lubaniu, Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Izerskie.

Pamiątkowe zdjęcie z uroczystych obchodów dziesięciolecia otwarcia zabytkowej kopalni dla zwiedzających

Kopalnia w Krobicy przez pierwsze 5 lat była udostępniania turystom bezpośrednio przez właściciela. Po upływie wymaganej przepisami unijnymi karencji przez 5 lat operatorem atrakcji turystycznej była lokalna przedsiębiorczyni — Patrycja Werecka. Wiosną 2013 r. w przetargu ogłoszonym przez MiG Mirsk wyłoniony został nowy operator — przedsiębiorstwo Hawk.

Podziemna Trasa Turystyczna jest częścią geoparku rozciągającego się od Krobicy do Gierczyna, prezentującego ślady dawnego górnictwa. Trasa naziemna to niemal 8 kilometrów szlaku, który ukazuje historię wydobycia cennych rud przez kilkaset lat. Podobnie dużym rejonem wydobywczym w tej samej epoce była góra Smrk w Republice Czeskiej.

Tagi: · kopalnia · zabytek · atrakcje turystyczne

Linki: · Bogactwa izerskie: cyna i widoki · Zajrzyj w trzewia matki · Dawne górnictwo w śląskich Górach Izerskich

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław