ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Doceń lokalność!

Napisany: 2023-10-18

Doceń lokalność!

Przyroda, architektura, kultura w twojej codzienności

Doceń lokalność! Dnia Krajobrazu '23. Wędrówki, spacery, trekkingi, różne rodzaje sportów, czy relaksujący wypoczynek na łonie przyrody — poznaj obszary parków krajobrazowych.

Z okazji Dnia Krajobrazu na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze od 20 października zobaczyć możemy wystawę ukazującą parki krajobrazowe i różne formy uprawianej w nich turystyki: charakterystyczne miejsca, trasy i obiekty krajobrazowe.

Dzień Krajobrazu to wydarzenie o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej. Z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska co roku ogłaszany jest temat krajowych obchodów — w tym roku Doceń lokalność.

Subregion jeleniogórski charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi i licznymi atrakcjami. Parki krajobrazowe, ich bogactwo przyrodnicze i kulturowe, zachęcają do uprawiania turystyki w rozmaitych formach.

Wystawa zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 2023. W Polsce obchodzony jest 20 października. Zwraca uwagę na lokalny krajobraz, otaczający nas kiedy pracujemy, uczymy się, mieszkamy. Charakterystyczne i unikalne elementy krajobrazu wymagają często ochrony, a to jest możliwe wówczas, gdy je cenimy. Aby docenić otoczenie musimy je znać. Odpowiednio kształtowane oraz chronione odwdzięczy się nam w dwójnasób.

Organizatorami wystawy są Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowy — Oddział Jelenia Góra we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym — Oddziałem Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze, pod patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry.

Turystyka poznawcza, wypoczynkowa, kwalifikowana, zdrowotna, piesza, rowerowa, konna, kajakowa, wspinaczka, geoturystyka (źródło: DZPK)

Ochrona poprzez park krajobrazowy obejmuje walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a także krajobrazowe w celu zachowania oraz ich popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. Obszar pk jest udostępniany w formie otwartej, a turystyka sprzyja poznaniu unikatów.

W subregionie jeleniogórskim są wyznaczone dwa parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Doliny Bobru oraz Rudawski Park Krajobrazowy. Od lat wiele osób chce aby powstał trzeci: Izerski Park Krajobrazowy.
Na Dolnym Śląsku jest 12 parków krajobrazowych. Administruje nimi Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Rozwijaniem i upowszechnianiem krajoznawstwa i turystyki kwalifikowanej we wszystkich jej formach zajmuje się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

red., źródło DZPK

Tagi: · ochrona krajobrazu · wystawa · Jelenia Góra

· dzpk.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław