ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Zbadaj swoje kości

Napisany: 2023-12-05

Zbadaj swoje kości

W mobilnym laboratorium

Postęp osteoporozy (źródło: Wikimedia)

W Bogatyni profilaktyczne badanie osteoporozy przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Mobilna pracownia densytometryczna — osteobus — przyjedzie 12 grudnia pod Samodzielny Publiczny ZOZ przy ul. Szpitalnej 16.

Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod nr.: 512 351 600. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza! Cena jednego badania to 50 zł.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą wielu ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie; wiele z nich po 50 roku życia. A jednak nie jest to wyłącznie choroba kobiet. Zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. Warto aby w osteobusie zbadali się palący papierosy, pijący dużo kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem. Umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, przed złamaniem kości albo kręgosłupa. Metoda polega na precyzyjnym pomiarze masy kostnej, z dokładnością do 1 %. To badanie wykorzystujące niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, lub kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.
Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego, lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie z ciała metalowych elementów odzieży lub biżuterii. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

źródło: MD Multi Diagnostica

Tagi: · Bogatynia

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia montaż haków holowniczych wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław