ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Beata Kornicka-Konecka – RYSUNEK

Napisany: 2024-01-10

Beata Kornicka-Konecka – RYSUNEK

Wystawa w jeleniogórskiej galerii BWA szklarskoporębskiej Artystki

Wernisaż wystawy 2 lutego (piątek) 2024 od godziny 17 w jeleniogórskiej BWA przy Długiej 1

Beata Kornicka-Konecka nawiązywała w swojej twórczości do tradycji monochromatycznego rysunku realistycznego. Posługiwała się najbardziej popularnym narzędziem – ołówkiem. Rysowała na papierze.

Ewelina Jarosz pisze, że „Ten (...) gatunek sztuki, wciąż stawia swym adeptom wysokie wymagania. (...) Wyczucie technicznej specyfiki wypowiedzi artystycznej poprzez rysunek u Kornickiej-Koneckiej wchodzi w dialog z malarstwem i fotografią. (...) Węzłowym problemem staje się tu zetknięcie tego, co konkretne, materialne z tym, co abstrakcyjne, jawiące się jako niemożliwe do wyrażenia. (...) Oto właściwość jej rysunku – nie jest to – szkic wymagający następnie nałożenia farb, ani obrys, który pozwalałby dalej sączyć się wyobraźniowym rojeniom, ani narys poprzedzający inne, ukryte jeszcze przedstawienia – lecz pewna definitywna pozytywność, lokująca się w specjalnym miejscu pomiędzy stwórczą potencjalnością sprowadzonego do elementarnych struktur płótna, a ostatecznością czarno-białej fotografii”.

Beata Kornicka-Konecka urodziła się w Poznaniu, w rodzinie artystyczno-prawniczej. W latach 1977-83 studiowała w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom z zakresu projektowania graficznego uzyskała w pracowni prof. Grzegorza Marszałka. Od 1994 roku mieszkała w Szklarskiej Porębie. Wraz z mężem Januszem Koneckim prowadziła Centrum Edukacji Artystycznej, w skład którego wchodziła pracownia plastyczna i galeria autorska Kokon. Przez wiele lat uczyła malarstwa, rysunku i projektowania graficznego w jeleniogórskim Liceum Sztuk Plastycznych.
Wystawiała m. in.: w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Poznaniu, Szklarskiej Porębie, Toruniu, Wałbrzychu, Włocławku oraz za granicą: w Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Była autorką dużych cykli rysunkowych inspirowanych literaturą, m. in. Dekameronem Bocaccia, Rękopisem znalezionym w Saragossie Potockiego i Księgą Ducha Gór Hauptmanna.
Artystka zmarła jesienią 2023 roku.

Na wystawie prezentowany będzie również film o Beacie Kornickiej-Koneckiej w reżyserii Małgorzaty Maszkiewicz zrealizowany przez stowarzyszenie NOWY MŁYN Kolonia Artystyczna w ramach cyklu Szklarska Poręba dla artystów (2020).

Po wernisażu zapraszamy na wieczór wspomnień (jeśli mają Państwo pamiątki związane z Artystką i zechcą o nich opowiedzieć — będzie bardzo miło).

Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jeleniej Góry; eksponowana będzie do 26 lutego 2024 r.

Źródło: BWA w Jeleniej Górze

Tagi: · wystawa · wernisaż wystawy · Jelenia Góra

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych safari Kenia wyposażenie magazynów sprzątanie Wrocław