ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » W relacji ze światem

Napisany: 2024-05-08

W relacji ze światem

Przegląd najlepszych filmów dokumentalnych w jeleniogórskim kinie LOT

Dolnośląska edycja Millennium Docs Against Gravity '24, LOT w Jeleniej Górze, 17-19 maja

W jeleniogórskim kinie LOT ponownie zagoszczą filmy festiwalu MillenniumDocs Against Gravity — największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Przez trzy dni miłośnicy kina zobaczą sześć fascynujących filmów eksplorujących ekologię, nowoczesne technologie, ikonę kina, społeczeństwo, zagadnienia psychologiczne, rytmiczną muzykę i sportowe emocje.
Podczas XXI edycji MDAG w Jeleniej Górze wyświetlone zostaną filmy, które zdobyły uznanie najważniejszych światowych festiwali filmowych. Także dzieła stworzone przez wybitnych twórców z różnych zakątków świata. To nie tylko filmowa podróż dookoła globu, ale także głęboka eksploracja ważnych tematów odzwierciedlających różnorodność ludzkich doświadczeń i wielkich wyzwań.

Ze wszystkich obrazów festiwalu na szczególną uwagę zasługują:
Copa 71 — dokument o kobiecej piłce nożnej z 1971 roku
W ogniu. Historia Anity Pallenberg — portret ekscentrycznej muzy The Rolling Stones
Naturalna dzikość serca — historia norweskiej rodziny stawiającej czoła życiowym zmianom
Rave — opowieść o polskiej scenie techno
Każda mała rzecz — film o klinice dla kolibrów w Los Angeles
Efekt YouTube'a — analiza wpływu platformy na współczesne społeczeństwo

Każdy z tych filmów, poza rozrywką, dostarcza powody do głębokiej refleksji, czyniąc festiwal MDAG niezapomnianym wydarzeniem dla każdego kinomana, ale i świadomego Ziemianina.
W relacji ze światem — hasło tegorocznej edycji MDAG odnosi się do niezwykłej wartości kina dokumentalnego. Jak w zwierciadle ludzkość może się weń przejrzeć i dowiedzieć więcej o sobie, innych i świecie.

Program Festiwalu MDAG 2023 w Kinie LOT

17 maja

COPA 71

• godz. 18
Copa 71
reż. James Erskine, Rachel Ramsay
Najlepsze reprezentacje piłki nożnej kobiet uczestniczyły w wielkich zawodach w 1971 roku w Meksyku. Ponad 60 lat później twórcy filmu wracają do wydarzeń, które zostały intencjonalnie wymazane z kart historii.
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? Pierwszy turniej zespołów kobiecych odbył się 20 lat wcześniej w Meksyku. Został wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa '71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju. Za jego produkcję odpowiadają między innymi Venus i Serena Williams.

W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG

• godz. 20
W ogniu. Historia Anity Pallenberg
reż. Svetlana Zill, Alexis Bloom
Anita Pallenberg — niemiecka modelka i aktorka — zyskała sławę w latach 60. i 70. XX wieku. Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów romansami z trzema członkami zespołu. Kilka piosenek Stonesów było inspirowanych jej osobowością; nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Pojawiła się także na okładce magazynu „Vogue”. Film, w którym pamiętniki Anity czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.

18 maja

NATURALNA DZIKOŚĆ SERCA

godz. 18
Naturalna dzikość serca
reż. Silje Evensmo Jacobsen
Zwycięzca Nagrody Głównej w międzynarodowym konkursie dokumentalnym Sundance.
Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła ich życie do góry nogami. Współczucie, które okazują sobie nawzajem, rozciąga się również na zwierzęta, dom i otaczającą naturę. Film stawia pytanie o to, jak kierować sobą i rodziną w czasach smutku. Akcentuje potrzebę zaakceptowania zmiany i znalezienia nowej drogi życia.

RAVE

• godz. 20
Rave
reż. Dawid Nickel, Łukasz Ronduda
Przewodnikiem po światku polskiej muzyki techno i kultury rave jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff — performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?

19 maja

KAŻDA MAŁA RZECZ

• godz. 16
Każda mała rzecz
reż. Sally Aitken
Terry Masear w swoim domu i pięknym ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie — kolibrów. Te drobne fascynujące stworzenia trafiają do kliniki z całej Kalifornii. Obrazy kolibrów, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu — odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.

Efekt YouTube'a

• godz. 18
EFEKT YOUTUBE'A
reż. Alex Winter
Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Film przygląda się nie tylko platformie, ale również sposobowi, w jaki zmieniła ona nasze życie i myślenie.
Serwis YouTube został założony w 2005 roku przez trzech młodych informatyków z PayPal Holdings i szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników — dziś już 2,6 miliarda. Jest drugim — po Google — najpopularniejszym serwisiem internetowym i ma ogromny wpływ na kulturę oraz społeczeństwo. Zapewniając łatwy i szybki dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji.

***

Bilety w cenie 16-18 zł dostępne są w internetowym serwisie oraz w kasie kina.
XXI edycja MDAG w Jeleniej Górze 17-19 maja 2024 roku w kinie LOT oraz część internetowa od 21 maja do 3 czerwca na platformie mdag.pl, odbędzie się dzięki mecenasowi tytularnemu — Bankowi Millennium.

Źródło: Dolnośląskie Centrum Filmowe

Millennium Docs Against Gravity '24 w Jeleniej Górze

Tagi: · wydarzenia kulturalne

· dcf.wroclaw.pl · kino-lot.pl · mdag.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych safari Kenia sprzątanie Wrocław