Napisany: 2007-11-09
Niewielkie, malowniczo położone źródełko zostało tak nazwane na pamiątkę wizyty Jego Cesarskiej Mości Józefa II w tym miejscu 23 sierpnia 1779 r.
Po przekroczeniu granicy czesko-śląskiej w towarzystwie gen. Browna i czterech huzarów, austriacki cesarz podziwiał stąd Śląsk. Kraj utraciła na rzecz Królestwa Prus jego matka, cesarzowa Maria Teresa, w wyniku trzech wojen śląskich z lat 1740-1763.
Ulicko (niem. Strassberg) jest niedużą wsią. Powstała dopiero w 1669 r. w unięcickich dobrach Gersdorfów. Osiedli tutaj czescy uchodźcy religijni emigrujący na Śląsk i Łużyce. Pierwsze zabudowania wzniesiono w 1672 r. Później część mieszkańców zakładała Pobiedną - centrum osadnictwa czeskich protestantów.
W XIX w. Ulicko zmieniło właściciela na hr. Victora Amadeusa Rothenberga.
Dziś Ulicko zatraciło swą tożsamość, jako część miejskiej gminy Świeradów-Zdrój. Poprzez luźną zabudowę łączy się z Czerniawą-Zdrój i sąsiednią Pobiedną.
Przez osiedle prowadzi droga wojewódzka 361 do Republiki Czeskiej w kierunku Novégo Města pod Smrkem i dalej do Frýdlantu.
Przed wojną znajdowała się tutaj pijalnia wody mineralnej tryskającej ze źródła (fot. Teresa Fierkowicz)
Niestety Źródło Cesarza Józefa jest niedostępne dla zwiedzających i kuracjuszy. Wstępu do drewnianej altany otaczającej historyczne źródełko zabrania zamknięta brama i zakaz wstępu.
Tylko tablica na otaczającym zdrój parkanie, w trzech językach informuje, że co w małym budyneczku się znajduje. Zawisła w ramach polsko-niemieckiego projektu "Śladami Habsburgów w naszym regionie", w którym uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju, Mittelschule w Seifhennersdorf i Základní školy w Rumburku.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl