ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Urodziny w Jazgocie [AKTUALIZACJA]

Napisany: 2012-11-13

Urodziny w Jazgocie [AKTUALIZACJA]

II urodziny agencji artystyczno-koncertowej FOLIBA MANAGEMENT świętować będziemy w podczas koncertu w klubie Jazgot

UWAGA ! Zmiana.
Z przyczyn niezależnych od organizatorów podczas koncertu
nie wystąpi Kamil Rogiński gość zespołu FOLIBA.
W zamian za Kamila Rogińskiego z Folibą wystąpi
Buba Kuyateh z Gambi. Muzyk grający na korze!

Urodzinowy koncert staje się powoli cykliczną, coroczną imprezą skupiającą artystów związanych z agencją.
W tym roku, 24 listopada (sobota) w klubie Jazgot w Szklarskiej Porębie, zagra Foliba oraz gość - Buba Kuyateh - gambijski muzyk grający na korze. Drugą część wieczora wypełnią wibracje żywej legendy polskiej sceny reggae Lion Vibrations!

  • Data: 24 listopada 2012 r. (sobota)
  • Start: 2000
  • Bilety: 20 zł
  • Miejsce: Jazgot, ul. Objazdowa 1

Chcesz iść na koncert ZA DARMO? Weź udział w konkursowej zabawie urodzinowej! Czytaj Bilety na urodziny

FOLIBA

www.foliba.pl

Zespół Foliba powstał w 2005 roku w Brzegu, założony przez Łukasza Dembińskiego. W skład zespołu wchodzi pięć osób z Wrocławia. Jest to projekt zrodzony z czystej pasji do bębnów i kultury afrykańskiej. Muzyka zespołu wyrażona jest poprzez rytm bębnów i towarzyszący mu taniec. Koncert Foliby to pełne ekspresji, niezwykłe widowisko na scenie, nie pozostawiające nikogo obojętnym. Muzyka którą wykonują jest oparta na tradycyjnych rytmach pochodzących z Zachodniej Afryki. Zawiera bogate aranżacje muzyczne, wykonywane na instrumentach takich jak: djembe, dundun, balafon oraz shekere, które w połączeniu z tańcem afrykańskim i kolorowymi strojami, emanują niesamowitą energią i radością. Swoje umiejętności doskonalili pod okiem znakomitych muzyków z Afryki na licznych warsztatach w Europie oraz podczas wizyt w Afryce zachodniej (Gwinea, Senegal, Mali i Burkina Faso). Teraz dzielą się swoją wiedza, organizując warsztaty perkusyjne i taneczne na terenie całego kraju. Zespół jest elastyczny. Bierze udział zarówno w klasycznych koncertach na scenie, jak i w wielkich plenerowych imprezach i paradach. Na swoim koncie mają ponad kilkaset koncertów i warsztatów w Polsce i za granicą.

Foliba Live
TVP2, Pytanie na śniadanie
Łódź, Noc Żywych Bębnów
FOLIBA & BUBA KUYATEH

Buba Kuyateh (Gambia)

www.bubakuyateh.com

Buba Kuyateh, gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Urodził się w Gambii, na zachodnim wybrzeżu Afryki. Należy do znanej rodziny Jali , czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie.
W jego rodzinnych stronach mówi się w trzech rdzennych językach: Wolof, Jola i Mandinka. Jego ojczystym językiem jest właśnie Mandinka, znamienny dla regionu Senegambii, nie posiadający jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali - muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów.
Buba należy do uznanej w Gambii rodziny muzyków jali. Jego dziadek Alagi Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh są wybitnymi koristami. Również kobiety w jego rodzinie, jego babka, matka i siostra zajmują się śpiewem. Tak więc już od najmłodszych lat, kontynuując rodzinną tradycję, Buba uczył się gry na korze i śpiewu. "Dla mnie muzyka klasyczna wiąże się z improwizacją. W Naszej tradycyjnej pieśni jest miejsce zarówno na ściśle określone, niezmienne od wieków elementy, jak i na improwizacje zarówno jeśli chodzi o grę jak i śpiew" - mówi Buba.
Stereotypowo afrykańską muzykę kojarzymy z bębnami, podczas gdy jali grają na różnych instrumentach, np. na balafonie czy koni. Jednak dla mieszkańców Zachodniej Afryki to kora jest najbardziej wyrazistym instrumentem, którego melodie niezmiennie towarzyszą pieśniom, legendom o prawdom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Występ artysty to jednak nie tylko przekaz wiedzy, ale również popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha.

LION VIBRATIONS

www.lionvibrations.pl

Grupa powstała w 1997 roku i przez pierwsze lata funkcjonowała pod szyldem Zgroza. Ten okres w historii zespołu udokumentowany został trzema albumami, natomiast płyta "Dub 4U" stała się łącznikiem między tradycją a nowym wizerunkiem, który przyjął nazwę Lion Vibrations. Eksperymenty z różnymi odmianami reggae doprowadziły do wytworzenia swoistego stylu mieszczącego się w brzmieniu roots i dub, ale otwarte głowy muzyków sprawiły, że w kompozycjach grupy słyszalne są również wpływy jazz'u. Istotnym czynnikiem, który wpłynął na obecną formułę prezentowaną przez zespół było poszerzenie składu do pełnej sekcji dętej. W takim składzie zarejestrowane zostały kolejne płyty Lion Vibrations. Na krążek "Over The Rainbow" zaproszony został do współpracy wokalista Jerzy "Mercedes" Mercik ( Śmierć Kliniczna, RAP, DiM), natomiast w sesji albumu "Save Us" uczestniczył wybitny polski saksofonista jazz'owy- Piotr Baron. Zespół właśnie przygotowuje się do nagrania nowego albumu, na którym Piotr Baron zagości we wszystkich utworach. Będzie to produkcja w dużej mierze łącząca muzykę jazz'ową z muzyką reggae.
Godnym podkreślenia jest także fakt, że Lion Vibrations uczestniczył w największych polskich festiwalach m.in. Winter Reggae, Afryka, Ostróda Reggae Festiwal, Reggae Dub Festiwal Regałowisko, Reggae Most, Reggaeland, a także grał zagranicą - w Niemczech, Czechach, na Słowacji. Ponadto miał okazję występować u boku takich artystów jak: Gentleman, Ijahman, Max Romeo, Dub Syndicate, Zion Train, Michael Black, Fred Locks, Twinkle Brothers, Steel Pulse, Apache Indian, The Skatalites, Mystic Revelation of Rastafari, Easy Star All-Stars. Zespół posiada także na swoim koncie teledysk do utworu "Jah Love" oraz udział w filmie "Wzrasta Fala" opowiadającym o festiwalu "Winter Reggae".

Lion Vibrations live
Strzelce Opolskie
Brzeg

Więcej o wydarzeniu również na Facebooku

Tagi: · Szklarska Poręba · koncert · Jazgot

· www.folibamanagement.com · www.foliba.pl · www.lionvibrations.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: safari Kenia wyposażenie magazynów montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław