ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » O krok od rekordu

Napisany: 2012-12-17

O krok od rekordu

Salomon Nordic Sunday rozpoczęty! Na pierwszych w tym sezonie zawodach z cyklu pojawiło się 229 zawodników

(fot. Stacja Jakuszyce)

Nie przeszkodziły telewizyjne i radiowe prognozy pogody, które od rana straszyły amatorów narciarstwa biegowego i zapowiadały deszcze oraz fatalne warunki jazdy na drogach na południu Polski. Zawody ukończyło 228. Na Polanie Jakuszyckiej ścigali się Polacy, Czesi i Niemcy. Narciarze, kajakarze, wioślarze i kolarze.

Do pobicia rekordu frekwencji na inaugurację SNS-a zabrakło niewiele. Rok wcześniej do mety dobiegło 231 osób. Teraz tylko o trzy mniej. Towarzystwo było równie doborowe. M.in. świetni kajakarze, na czele z kanadyjkarzem Marcinem Grzybowskim - dwukrotnym olimpijczykiem, wicemistrzem świata i mistrzem Europy. Pan Marcin był na Polanie Jakuszyckiej siódmy w klasyfikacji open w stylu dowolnym, przegrywając tylko z wybitnymi specjalistami w łyżwowaniu. Dziesiąty był kolejny kanadyjkarz - utalentowany Bartosz Dubiak - medalista młodzieżowych mistrzostw Europy.
- Zaczęliśmy z wysokiego "c". Ale to jeszcze nie koniec. Przypomnę, że dziś na starcie brakowało kilku kolegów z Czech, którzy w poprzednim sezonie byli wysoko i zapewne jeszcze będą chcieli się pokazać w SNS-ie - podkreślił na mecie Zbigniew Galik ze Szklarskiej Poręby, czwarty w open dowolnym stylem.

(fot. Stacja Jakuszyce)

W stylu klasycznym pobiegli m.in. wioślarze z klubu "KW 04 - Poznań". W tej kategorii jednak prym wiedli zawodowi narciarze biegowi. Wśród panów wygrał utalentowany Piotr Skowron z "Karkonoszy - Jelenia Góra".
- Wynik cieszy, ale łatwo nie było. Dziś wszyscy mieli ogromne problemy z trafieniem ze smarowaniem, przy takiej pogodzie (na przemian śnieg i deszcz i marznące tory - przyp. red.) - mówił na mecie zwycięzca.

Za Skowronem "na kresce" pojawił się Norbert Kuczera - trzeci zawodnik Biegu Piastów na dystansie 10 km CT. Kolejny był Jakub Mroziński z Jeleniej Góry.
- Najtrudniej było dziś trafić ze smarowaniem, tym bardziej cieszę się z trzeciej pozycji w open i pierwszej w swojej kategorii wiekowej - mówił znany na Polanie Jakuszyckiej instruktor i zawodnik.
Wśród pań w klasyku pierwsza była Emilia Romanowicz z Supraśla. To młodzieżowa mistrzyni Polski w sprincie.
Ale nie mówmy wyłącznie o zawodowcach... Najstarszy w niedzielę na trasie był Rudolf Turek z Wałbrzycha. Liczy, bagatela, 71 lat i bez problemu poradził sobie z dystansem 12 kilometrów. Na mecie mieliśmy także dwóch dwunastolatków: Maćka Zdziechowskiego w klasyku i Artura Nadachowskiego w dowolnym stylu.

Pełne wyniki pierwszego biegu w ramach Salomon Nordic Sunday dostępne pod adresem: http://www.online.datasport.pl/results730

(fot. Stacja Jakuszyce)

Jeszcze kilka zdań o pogodzie. W niedzielę biegaczom towarzyszyły na przemian śnieg i deszcz, a cały czas mgła.
- Klimat w Jakuszycach jest świetny. Ale ostrożnie - ostrzegał w niedzielę legendarny Komandor Biegu Piastów, Julian Gozdowski. - Powietrze ma tutaj zbawienne działanie, lecz by pobiegać u nas - trzeba uważać. Często konieczne jest kilka godzin aklimatyzacji. To charakterystyczne dla tzw. klimatu bodźcowego, który panuje na Polanie i w jej okolicach - mówił w niedzielę J. Gozdowski.

Na koniec prośba i uwaga zarazem do biegaczy, którzy nie startują w zawodach.
- Zgodnie z nową ustawą o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych trasach narciarskich, trasa na czas zawodów jest zamknięta dla ludzi w nich nieuczestniczących> - przypominają organizatorzy SNS. - Niestety dziś mieliśmy kilka przypadków wtargnięcia na trasy, mimo wyraźnych instrukcji obsługi. Bardzo prosimy o uszanowanie wysiłku biegaczy i nieprzeszkadzanie im w zawodach. Trasy zamykaliśmy i otwieraliśmy partiami i tak naprawdę nie były nigdzie zamknięte dłużej, niż 45 minut.

Kolejne zawody w ramach cyklu Salomon Nordic Sunday dopiero w nowym roku - 6 stycznia 2013 roku w Lubomierzu (gmina Mszana Dolna). Więcej informacji na ich temat już wkrótce.

Źródło: H&S Media Consulting

Tagi: · biegówki · narty biegowe

· www.sns-nartybiegowe.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl