Napisany: 2010-09-22
Otwarcie Modelu Układu Słonecznego jakiego w Polsce dotąd nie było rozpoczęło dzień pełen astronomicznych atrakcji
W Orlu, dawnej szklarskiej Dolinie Karola, pięknego sobotniego przedpołudnia 18 września 2010, zebrało się kilkadziesiąt osób. Ok. godziny 11 gospodarz Stacji Turystycznej ORLE, Stanisław Kornafel powitał zgromadzonych gości i uroczyście odsłonił drugi oraz trzeci element Projektów Izerskich, które mają przybliżyć turystom kosmos i zarazić ich astronomią.
Gnomon, czyli skalny słup wbity w ziemię, jako najprostszy przyrząd astronomiczny, może służyć do odczytywania czasu, pór roku oraz zjawisk związanych z odchyleniem ziemskiej orbity. Gnomon izerski stanowi początek Modelu Układu Słonecznego. Na nim bowiem zainstalowano tabliczkę z nazwą "Słońce", a ustawiono go w środku symbolu gwiazdy.
Warto zaznaczyć, że dzięki wyczuleniu izerskiej braci na problemy osób niepełnosprawnych na podest gnomona można wjechać wózkiem.
W przyszłości gnomon będzie służył nie tylko za stanowisko dla teleskopów ale także jako miniscena lub podium podczas imprez organizowanych na Orlu.
W tym miejscu rozpoczęła się także uroczystość otwarcia ścieżki dydaktycznej przybliżającej turystom wszystkie planety naszego Układu Słonecznego.
Po prezentacji przedstawicieli większości darczyńców dzięki, którym powstał Model, po przemówieniach i podziękowaniach oraz posiłku przy ognisku, zgromadzeni goście ruszyli w wędrówkę od Słońca do Neptuna.
Każda planeta symbolizowana przez nawiercony otwór w stalowej tabliczce, znajduje się w uśrednionej od Słońca odległości pomniejszonej o 1 miliard razy od rzeczywistej.
Tabliczki przytwierdzone zostały do głazów występujących w Górach Izerskich i Sudetach.
Podczas kosmicznej podróży Izerską Drogą dowiedzieliśmy się nie tylko o właściwościach planet, lecz także o geologii i praktycznym wykorzystywaniu skał użytych do budowy modelu.
Wędrując od planety do planety uzmysłowiliśmy sobie jak ogromny jest Układ Słoneczny, bowiem kamienie rozłożone są na dystansie ponad 4,5 km.
Udany spacer zakończył się na Izerskiej Łące pączkiem i herbatką u Państwa Polańskich w Chatce Górzystów.
Ale astronomiczne atrakcje w Górach Izerskich wcale się tego dnia nie zakończyły. Już o 16 na Stogu Izerskim rozpoczęliśmy II Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. W Górnej Stacji Kolei Gondolowej odbywały się wykłady poświęcone izerskiej ciemności, gwiazdom jakie w Górach Izerskich można zobaczyć oraz na temat historii soczewek i lunety.
Obserwacje nieba i karkonosko-izerskiego krajobrazu przez duże teleskopy prowadziliśmy z pobliskiego punktu widokowego.
Niezwykła powierzchnia Księżyca, przy powiększeniu kilkaset razy, robiły na oglądających ogromne wrażenie. Satelity Jowisza, gwiazdy Kasjopei, rozmaite gromady gwiazd oraz wiele innych ciał niebieskich mógł zobaczyć każdy kto do 22:00 pojawił się na Stogu Izerskim.
Kilkadziesiąt osób, w przyjacielskiej atmosferze, żartując, rozmawiając i doskonale się bawiąc pod rozgwieżdżonym niebem udowodniło organizatorom, że Astronomiczne Dni w Izerskim Parku Ciemnego Nieba na stałe powinny się wpisać w kalendarz izerskich imprez.
Czekamy na wiosenną edycję. A nim spadną śniegi zapraszamy w Dolinę Izery na spacer Izerską Drogą, by zasmakować kosmicznych podróży przez izerski Układ Słoneczny.
Tagi: · Izerski Park Ciemnego Nieba · atrakcje turystyczne · ochrona ciemności
Linki: · II ASTRONOMICZNY DZIEŃ · Podróż przez Układ Słoneczny · Orle w Dolinie Karola · www.izera-darksky.eu · www.astro.uni.wroc.pl/projekty_izerskie/index.html · www.stogizerski.pl
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl