Napisany: 2018-08-13
Jubileuszowy festiwal kultury holenderskiej w Górach Izerskich
Folklor Zachodnich Fryzów w Osadzie Średniowiecznej podczas Perskiego Izerskiego – taniec przy muzyce ludowej i zabawy dla dzieci (źródło: NEMO)
Festiwal zbliżający Holendrów i Polaków w izerskiej krainie rozpocznie się w piątek 17 sierpnia o godz. 17. Świetlica wiejska w Chromcu stanie się salą kinową dla projekcji filmu Chromiec, wioska opowieści. Wieczór wypełnią też taniec i muzyka ludowa Zachodnich Fryzów, a także prezentacji fotografii i filmów wspomnieniowych z 20 lat spotkań Holendrów i Polaków.
Film dokumentalny ukazuje Chromiec jako wioskę opowieści. Niektórzy jej dzisiejsi mieszkańcy przybyli tu dobrowolnie – inni niekoniecznie... W kilku wywiadach opowiadają dlaczego oni lub ich rodzice przybyli w Góry Izerskie i czego tu doświadczyli. Chociaż każdy ma własną historię, łączy ich jedno: Chromiec – niezwykłe miejsce. Przesiąknięte mitami i legendami, gdzie czas wiruje. Dokument pokazuje nie tylko ludzi, ale też krajobraz, przyrodę i mistykę miejsca. Autorem filmu jest holender z Amsterdamu, Machiel Spruijt (Jaar&dag Media).
Taniec i muzyka ludowa Zachodnich Fryzów – mieszkańców północnej części prowincji Holandia Północna, zaprezentuje grupa MIDWOUD. Ukazują one tradycje związane z rolnictwem, które są starsze od bardziej znanej i bogatej holenderskiej kultury mieszczańskiej kupców. Zachodni Fryzowie przedstawią tradycyjne tańce w historycznych strojach, połączone z muzyką graną na oryginalnych instrumentach.
Kolejnego dnia – 18 sierpnia – festiwal przeniesie się do Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Od godz. 16 wystąpi izerski zespół folklorystyczny RYBNICZANKI, który uświetni wernisaż wystawy prac Ingrid Engels. Holenderska artystka specjalizująca się w kolażach zaprezentuje przekrój swej twórczości.
RYBNICZANKI to grupa założona w 2004 roku w podizerskiej Rybnicy. Kilkanaście osób wykonuje piosenki ludowe i biesiadne z terenu całej Polski, ale nie brakuje też kompozycji własnych.
"Moje kolaże różnią się od siebie i nigdy nie robię tego samego", mówi Ingrid Engels. "Tylko sposób tworzenia jest taki sam. Używam śmieci, starych rzeczy, które ludzie wyrzucają. Pewnego dnia Peter z fundacji NEMO odkrył moje kolaże i od razu mu się spodobały. Zakupił kilka z nich by zaprezentować je w polskim ośrodku fundacji – NEMOLANDZIE", wyjaśnia drogę swych prac w Góry Izerskie artystka. Chciał "zainspirować ludzi pokazując, jak tworzyć sztukę z bezwartościowych i bezużytecznych rzeczy", dodaje kolażystka.
Niedzielę 19 bm., kulminacyjny dzień spotkań holendersko-polskich w Górach Izerskich goście festiwalu spędzą w Średniowiecznej Osadzie w Kopańcu, podczas bazaru PERSKIEGO IZERSKIEGO. Poza tańcem i muzyką ludową Zachodnich Fryzów fundacja NEMO – organizator festiwalu – przygotowała zabawy dla dzieci. W tradycyjnych zachodniofryzyjskich grach będzie można zdobyć nagrody.
Ostatniego dnia, 20 sierpnia, Festiwal Kultury Holenderskiej w Górach Izerskich powróci do Kopańca. W świetlicy wiejskiej o godz. 17 ponownie wyświetlony zostanie film "Chromiec, wioska opowieści".
NEMO, fundacja o profilu przyrodniczym, w 1998 roku zawitała do polskich Gór Izerskich. Holenderscy aktywiści stworzyli NEMOLAND – jak sami mówią o swym dziele: autonomiczną przestrzeń non-profit, działającą zgodnie z motto "powrót do korzeni". W pełni korzystają z tego, co dają przyroda, polska wieś oraz wolontariusze.
Gościom NEMOLANDU pobyt w gospodarstwie poszerza świadomość ekologiczną, pozwala poznać wiejskie życie, odkryć skarby natury, świat zwierząt i roślin, a także zgłębić dawne mity o sekretach Ziemi. NEMOLAND to wolna przestrzeń rozpościerająca się na 36 ha, będąca zapleczem dla kreatywnych działań. Przyjeżdżające światka NEMO grupy, tworzą teatr, poznają miejscowe legendy, uczestniczą w warsztatach artystycznych, medytują, zgłębiają kulturę afrykańską. Paląc ogniska, uprawiając ogród warzywny, oporządzając zwierzęta na farmie uczą się tego, czego nie mieliby szans poznać w miejskiej rzeczywistości.
Filozofią fundacji NEMO jest wspólny wkład i korzystanie z działań w NEMOLANDZIE. Od 1998 roku holenderskie gospodarstwo w Górach Izerskich odwiedziło bez mała 3500 gości z Holandii i Belgii. Pośród nich było ponad 100 studentów z holenderskich uczelni, odbywających staże i przeprowadzających warsztaty oraz badania z zakresu zrównoważonego i ekologicznego rozwoju wsi.
Fundacja zorganizowała kilkanaście razy Dzień Holenderski – wymianę kultury polskiej i holenderskiej, a trzykrotnie odbył się też w Jeleniej Górze festiwal promujący literaturę i poezję polską i holenderską CROSSROADS.
Nemo popularyzuje swoją działalność również w Holandii. Głównie poprzez wymianę uczniów między polskimi i holenderskimi szkołami, organizację licznych wydarzeń kulturalnych w Amsterdamie, np. wystaw artystów z Kopańca, występów grupy teatralnej CORNU CERVI z Kopańca oraz występów chóru żeńskiego RYBNICZANKI z Rybnicy. Comiesięczne spotkania polskiej kawiarni połączone są z gotowaniem polskich potraw w Amsterdamskim Domu Kultury. NEMO rozprowadza tam także polskie tradycyjne przetwory oraz produkty rolne pochodzące z okolicznych miejscowości. Polscy studenci odbywali staże w amsterdamskiej siedzibie fundacji. NEMO zapoznaje też swoich wolontariuszy oraz przyjaciół z Górami Izerskimi i okolicami Starej Kamienicy.
Przez 20 lat fundacja gromadziła historie i legendy dawnych germańskich ludów oraz współczesnych mieszkańców Sudetów, ponieważ dla działaczy NEMO ważniejsze od faktów historycznych, bliższe są przekazy ustne zwykłych ludzi. Przekazywanie opowieści, wędrówki oraz teatr są sposobami na ich odkrycie.
Jubileusz 20-lecia NEMOLANDU trwa już kilka miesięcy. Od kwietnia do czerwca odbywały się warsztaty dla uczniów szkół holenderskich. W maju fundacja przeprowadziła spacer śladami historii w okolicach Kopańca dla czeskich i niemieckich historyków. W lipcu zaś gościła trzy grupy belgijskiej i polskiej młodzieży z niesprawnościami oraz skautów z Belgii i Holandii.
Zwieńczeniem świętowania dwóch dekad działalności w Polsce jest jubileuszowy festiwal 17-20 sierpnia, odbywający się w Kromnowie, Chromcu i Kopańcu – najbliższym sąsiedztwie Międzylesia, w którym znajduje się NEMOLAND.
W imieniu organizatorów zapraszamy w najbliższy weekend w Góry Izerskie, na dni holenderskiej kultury w Polsce.
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl