Napisany: 2019-01-06
Międzynarodowe Dni Messiaena – górnołużycki festiwal współczesnej muzyki klasycznej
Na koncerty wybitnych młodych artystów, spotkania z historią miasta, wystawy i wykłady po raz trzeci zaprasza od 11 do 15 stycznia stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen. Mottem tegorocznej, trzeciej edycji festiwalu są korzenie. Jego interpretacja muzyczna zapewne nieraz zadziwi festiwalowych gości.
Otwarciem 11 stycznia będzie koncert symfoniczny pt. Dźwięk natury – natura dźwięku. Muzycy orkiestry SINFONIETTA DRESDEN zabiorą słuchaczy w metaforyczną podróż w głąb przyrody. Towarzyszyć będą dzikie ptaki, wiatr i utwory Messiaena naśladujące odgłosy natury.
Festiwalowa sobota to dzień poświęcony ważnym wydarzeniom w mieście Görlitz-Zgorzelec – wykłady i oprowadzanie po miejskich muzeach. Na szczególną uwagę zasługuje wykład Nowa ojczyzna. Grecy w Zgorzelcu i Görlitz w DOMU JAKUBA BOEHME po prawej stronie Nysy. Nie sposób mówić o korzeniach miasta zapominając o społeczności greckiej osiedlonej w Zgorzelcu po 1947 r. Poza historią, będziemy podróżować muzycznie. W Teatrze im. Gerharta Hauptmanna grupa ASAMBURA ENSEMBLE zaprezentuje swoją awangardową aranżację Podróży zimowej Franza Schuberta. Muzycy z Syrii, Iranu, Mali, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Niemiec zmierzą się z tym, jakże niemieckim dziełem, dodając do niego wpływy i tradycyjne instrumenty ze swoich ojczyzn. Dzień zakończy koncert polskich muzyków jazzowych. DUO MASECKI I ROGIEWICZ wystąpi w niezwykłych pomieszczeniach ATELIER KREMSER.
Festiwal na pamiątkę francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena więzionego w jenieckim obozie hitlerowskim na przedmieściach Görlitz łączy narody i gusta (źródło: Meetingpoint Music Messiaen)
Olivier Messiaen w każdą niedzielę chodził do kościoła. Nie trzeba więc mocniejszego uzasadnienia dla Mszy Św. 13 stycznia. Po niemiecko-polskim nabożeństwie w kościele pw. Św. Bonifacego, autobus festiwalowy zabierze gości do Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura na terenie obozu jenieckiego Stalag VIII A. Czekać tam na nich będzie niemała gratka: koncert poświęcony Mikisowi Theodorakisowi. Wprawdzie wszyscy znają motyw muzyczny z Greka Zorby, ale mało kto wie, że kompozytor pobierał nauki u samego Messiaena. Późnym popołudniem w niedzielę odbędzie się kolejny koncert. Tym razem w Annenkapelle w Görlitz. Wallis Giunta (mezzosopran) oraz Alden Gatt (fortepian) zabiorą nas w podróż muzyczną po dzieciństwie Messiaena. Usłyszymy między innymi przepiękne kołysanki i bajki napisane przez matkę kompozytora.
Festiwal zakończy się 15 stycznia koncertem Kwartet na koniec czasu. W tym roku utwór zostanie wykonany przez wybitnych muzyków z Francji. Ponadto w tym roku usłyszymy kompozycję Stalag VIII A skomponowaną przez Tristiana Murail, na zlecenie stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen.
Organizatorzy obiecują, że tegoroczna edycja festiwalu na długo pozostanie w naszej pamięci.
Szczegółowy program, opisy koncertów, informacje o biletach oraz autobusach festiwalowych można znaleźć na stronie festiwalu.
Tagi: · Zgorzelec · koncert · obozy jenieckie
Linki: · Muzyczny początek roku · www.pl.messiaen-tage.eu
© Góry Izerskie 2006-2023
http://www.goryizerskie.pl