ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Było  » Powrót na Bukowinę

Napisany: 2013-07-10

Powrót na Bukowinę

Dolnośląscy Bukowińczycy wracają na karpacką Bukowinę. Wspominając i prezentując swój folklor podczas cyklu działań kulturalnych

Spotkanie z Bukowińczykami - Lubań 29 czerwca 2013 r. (fot. Magdalena Guła)

Podczas spotkania 29 czerwca 2013 r. zaprezentowany został projekt "Powrót do korzeni - śladami naszych ojców na Bukowinę". Do końca grudnia 2013 w ramach tego przedsięwzięcia Fundacja Bukowińska BRATNIA POMOC zaprasza mieszkańców regionu do udziału w licznych wydarzeniach dotyczących tematyki bukowińskiej. We wrześniu w Lubaniu wystawione zostaną fotografie prezentujące współczesną Bukowinę. Wykonane zostaną stroje dla zespołu folklorystycznego Echo Bukowiny, prowadzonego przez fundację od 10 lat. Opracowana i wydana zostanie także publikacja dot. lubańskich Bukowińczyków. Projekt zakończony zostanie uroczystym spotkaniem poświęconym promocji książki.

Występ zespołu ECHA BUKOWINY w Sali Lustrzanej lubańskiego MDK (fot. Magdalena Guła)

Gościem spotkania był m.in. dr Jan Bujak z Krakowa, z pochodzenia Bukowińczyk. Ekspert z zakresu tematyki bukowińskiej, przybliżył uczestnikom informacje na temat życia Polaków na Bukowinie do 1945 r. W programie nie zabrakło także występów zespołu Echo Bukowiny. Zaprezentowana została również twórczość Bukowińczyków: poezja oraz rękodzieło artystyczne.

Bukowińczycy to Polacy, którzy przyjechali na teren dzisiejszej Polski po zakończeniu II wojny światowej z terenu Bukowiny - historycznej krainy znajdującej się na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii, między Karpatami a środkowym Dniestrem. Polacy na tych terenach mieszkali od wielu pokoleń. Na początku XX wieku ludność polska stanowiła piątą co do wielkości grupę etniczną w wielonarodowej społeczności Bukowiny. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w nowym ładzie Europy, Polacy z Bukowiny trafili głównie na zachodnie ziemie Polski, przejęte od Niemców. Zamieszkali na Dolnym Śląsku, m.in. w ówczesnym województwie zielonogórskim (Żagań, Żary) oraz do Wrocławia, Lubania i Pisarzowic. Według szacunków Fundacji Bukowińskiej na terenie powiatu lubańskiego znalazło się po wojnie ok. 1000-1500 Bukowińczyków. Osiedlili się głównie w Uniegoszczy (dziś część Lubania oraz sołectwo w gminie wiejskiej Lubań) oraz w Pisarzowicach.

Rękodzieło artystyczne Bukowińczyków (fot. Magdalena Guła)

Spotkanie z Bukowińczykami zorganizowane w sali lustrzanej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, było pierwszym działaniem w ramach projektu "Powrót do korzeni...". Celem projektu jest ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji bukowińskich oraz zainteresowanie mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego dziejami i twórczością Bukowińczyków. Na realizację projektu Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 35 tysięcy złotych z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wniosek Fundacji Bukowińskiej BRATNIA POMOC zajął wysokie 3 miejsce wśród 1490 innych projektów, które napłynęły na konkurs z terenu całej Polski.

Fundacja serdecznie zachęca wszystkich Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego oraz ich potomków aby udostępnili do archiwizacji posiadane pamiątki dot. Bukowiny. W szczególności z okresu przedwojennego oraz związane z osiedlaniem się w Polsce po 1945 r. Stare zdjęcia, dokumenty czy też przedmioty codziennego użytku.

Więcej informacji udziela:
Jan Guła
Fundacja Bukowińska BRATNIA POMOC w Lubaniu
ul. Spółdzielcza 6/14, 59-800 Lubań
e-mail: jangula@tlen.pl

Magdalena Guła - koordynator projektu

· pl.wikipedia.org/wiki/Bukowina_%28kraina_historyczna%29

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław