ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Własna izerska NGO? Tak! Ale jak?

Napisany: 2013-08-19

Własna izerska NGO? Tak! Ale jak?

Szkolenia dla organizacji społecznych, przedsiębiorców i przedstawicieli samorządu w Stankowicach

(źródło: EkonomiaSpoleczna.pl)

W gminie w której potrzeby społeczne znacznie przekraczają możliwości komunalnego budżetu, brakuje inwestorów, a miejsca pracy znikają - warto postawić na ekonomię społeczną. Czyli po prostu odpłatną pracę w organizacjach pozarządowych i spółdzielniach socjalnych.

Praca w stowarzyszeniach i fundacjach przynosi korzyści całej społeczności, a specjaliści, którzy tworzą organizacje pozarządowe (NGO), powinni myśleć o swojej pracy społecznej jak o odpłatnym zawodzie, mającym istotny wpływ na rozwój lokalny.

Jak to zrobić?
Jak organizować działalność odpłatną w NGO? Jak zakładać spółdzielnie socjalne i spółdzielnie osób prawnych? Jak prowadzić finanse i poszukiwać nowych źródeł dochodów dla organizacji społecznych?

Na te pytania opowiedzą w dwudniowym szkoleniu jedni z najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach.

Anna Stolorz. Specjalistka-trenerka z zakresu podatków, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, rachunkowości oraz aspektów formalno-prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Jest absolwentką Studiów Podyplomowych Rachunkowość na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz absolwentką Wydziału Stosunków Międzynarodowych w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Obecnie jest członkinią zarządu Fundacji "Zamek Chudów" oraz Dyrektorką Finansową Fundacji Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi. Jest również wieloletnią specjalistką piastującą stanowiska głównej księgowej, odpowiedzialną także za rozliczanie projektów unijnych.

Szymon Surmacz. Animator przedsiębiorczości społecznej i szkoleniowiec. Jest specjalista w zakresie wykorzystywania do celów społecznych marketingu oraz technologii multimedialnych i informatycznych. Jest współzałożycielem kwartalnika "Nowy Obywatel", współtwórcą koncepcji czasopisma "JAK robić biznes społeczny", aktywistą ruchów opartych na współpracy i wymianie (Free i OpenSource i Creative Commons), wiceprezesem Stowarzyszenia "Obywatele Obywatelom", twórcą i dyrektorem studia graficznego Kooperatywa.org.
Współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami społecznymi z całej Polski jako doradca biznesowy i opiekun spółdzielni socjalnych w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej przy Ogólnopolskim Związku Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych. Jest członkiem grupy roboczej ds. edukacji przy Zespole ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej (MPiPS). Z Górami Izerskimi związany od 2002 r. odkąd spędza tu każde wakacje. We wrześniu 2012 r. zamieszkał w Wolimierzu.
Jest pomysłodawcą i kierownikiem merytorycznym projektu Kooperatywa Izerska, odpowiedzialnym za szkolenia w zakresie przedsiębiorczości społecznej i technologii informatycznych.

Zapraszamy 23 i 24 sierpnia do Dobrego Domu w Stankowicach (nr 64) wszystkich społeczników, osoby, którym zależy na rozwoju swoich wsi i gminy, czy godnej pracy, w której można łączyć pasję z pracą zarobkową.

Dzień pierwszy, piątek, 23 sierpnia od godziny 16.


Anna Stolorz

  • finanse, podatki, obowiązki sprawozdawcze NGO
  • partnerstwa między organizacjami, samorządem i biznesem
  • co organizacje mogą robić w ramach działalności odpłatnej, jak wystawiać i księgować rachunki, jak budować wiarygodność finansową, w jaki sposób prowadzić księgowość w NGO, żeby nie była obciążeniem tylko pomocą w podejmowaniu decyzji przez zarządy

Zapraszamy przede wszystkim członków zarządów, skarbników stowarzyszeń, osoby zainteresowane powołaniem NGO lub spółdzielni socjalnej.

Dzień drugi, sobota, 24 sierpnia, od godziny 10.


Szymon Surmacz

  • podstawy przedsiębiorczości społecznej
  • w jaki sposób można założyć spółdzielnię socjalną
  • kto i w jaki sposób może zdobyć dofinansowanie na uruchomienie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej
  • spółdzielnia czy stowarzyszenie z działalnością odpłatną?
  • spółdzielnie osób prawnych (zakładanych przez stowarzyszenia i fundacje)
  • który model jest lepszy dla przedsiębiorstw wiejskich?
  • jakie usługi mogą świadczyć przedsiębiorstwa społeczne?
  • zasady zatrudniania, obowiązki formalne, różnice między spółdzielniami a innymi przedsiębiorstwami
  • zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym
  • samoorganizacja i współodpowiedzialność
  • współpraca z innymi spółdzielniami na poziomie województwa i ogólnopolskim

Zapraszamy wszystkich, którzy szukają nowych pomysłów na pracę zawodową, mają dość wyjazdów "za chlebem" za granicę, zależy im na rozwoju gospodarczym i społecznym gminy - przyszłych potencjalnych pracowników spółdzielni, przedstawicieli NGO szukających pomysłów na rozwój swoich organizacji, samorządowców którzy chcą dowiedzieć się jak można wspierać rozwój lokalnej gospodarki społecznej.

Szkolenia zorganizowane są w ramach projektu Kooperatywa Izerska. Szkoła Gospodarki Lokalnej, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej).

Celami Kooperatywy Izerskiej są m. in. integracja lokalnej społeczności, rozwój gospodarki lokalnej oparty o zasady gospodarki społecznej, przygotowanie mieszkańców Pogórza Izerskiego do zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw społecznych.

Serdecznie zapraszamy!

Kooperatywa Izerska

· www.uniaizerska.org · www.ekonomiaspoleczka.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław