ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » Ciemna strona światła

Napisany: 2014-05-13

Ciemna strona światła

W trakcie Nocy Muzeów i Humanistów na Uniwersytecie Wrocławskim astronomowie wysnują niezwykłą opowieść

"Smog świetlny" (łuna miejska) - jeden z przejawów zanieczyszczenia światłem. Zdjęcie wykonane na kanaryjskiej wyspie Teneryfa (Źródło: www.flickr.com/photos/cestomano)

W ramach II Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem,
w sobotę 17 maja br. o godz. 19
odbędzie się otwarty wykład poświęcony problemowi zanieczyszczenia sztucznym światłem. W Polsce zagadnienie wciąż mało znane, ale wierni bywalcy i mieszkańcy Gór Izerskich co nieco już o tym wiedzą. Wszak to właśnie w naszych górach powstał pierwszy w Polsce Park Ciemnego Nieba, chroniący izerską ciemność.
Zanieczyszczenie światłem, powodowane przez nocne oświetlenie zewnętrzne, ma różnorodne skutki uboczne. Światło emitowane przez oświetlenie zewnętrzne zaburza naturalny dobowy cykl obecności i braku światła (dzień/noc). Cykl ten jest konieczny dla funkcjonowania organizmów żywych, w tym człowieka. Ponadto, zanieczyszczenie światłem rozjaśnia nocne niebo. To utrudnia obserwacje astronomiczne oraz zubaża krajobraz o ważną składową - ciemny, rozgwieżdżony nieboskłon, który od prehistorii inspirował i kształtował człowieka.

O rozmaitych skutkach ubocznych zanieczyszczenia światłem i ich wpływie na wiele dziedzin nauki i zdrowego życia w społeczeństwie, astronomowie z UWr niejednokrotnie opowiadali podczas izerskich Astronomicznych Dniach w IPCN. Kto jednak nie miał okazji wysłuchać tej niezwykle pasjonującej opowieści, bądź chciałby sobie ją utrwalić - koniecznie powinien przyjść na pl. Maxa Borna 9 we Wrocławiu, do sali 163, i wysłuchać wykładu pt.

OPOWIEŚĆ O CIEMNEJ STRONIE ŚWIATŁA

Wykład poprowadzą: prof. Krystyna Skwarło-Sońta z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sylwester Kołomański z Uniwersytetu Wrocławskiego (jeden z ojców-założycieli Izerskiego Parku Ciemnego Nieba) oraz Piotra Nawalkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Polaris OPP (które wielokrotnie już gościło podczas Ad w IPCN).

Wykład przedstawi problem zanieczyszczenia światłem w trzech różnych perspektywach: biologicznej, astronomicznej i technicznej.
K. Skwarło-Sońta omówi wpływ zanieczyszczenia światłem na organizmy żywe (w tym człowieka); S. Kołomański przedstawi definicję zanieczyszczenia światłem i jego skutki dla obserwacji astronomicznych; o praktycznych sposobach redukcji zanieczyszczenia światłem opowie Piotr Nawalkowski.

WSTĘP WOLNY !

ZAPRASZAMY, 17 maja 2014 roku, godz. 19, pl. Maxa Borna 9, Wrocław.

Źródło: IA UWr

Tagi: · ciemne niebo · ochrona ciemności · Izerski Park Ciemnego Nieba

Linki: · Nocny program ciemności · Otacza nas jasność · uni.wroc.pl/wiadomości/imprezy-astronomiczne/opowieść-o-ciemnej-stronie-światła · okzs.astro.uni.wroc.pl · www.astro.uni.wroc.pl/astroizery

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: regały magazynowe montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne sprzątanie Wrocław