ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Będzie  » JIZERSKÉ HORY III - o lasach, drewnie i ochronie przyrody

Napisany: 2014-10-30

JIZERSKÉ HORY III - o lasach, drewnie i ochronie przyrody

Ukazała się III część Opus Magnum o Górach Izerskich wydawana przez Romana Karpaša

JIZERSKÉ HORY - o lasach, drewnie i ochronie przyrody

Nakładem Wydawnictwa RK z Liberca, ukazała się kolejna z trzech części projektu, opisującego Jizerki ze wszystkich możliwych kątów widzenia. Nawiązuje ściśle do poprzedniego tomu, który traktował o botanice, zoologii i charakterystycznych dla Gór Izerskich torfowiskach.
Książkę, a właściwie księgę, stworzył zespól niemal stu specjalistów.
Obejmuje rozwój ochrony przyrody i rzut na współczesny stan wszystkich chronionych stanowisk. Osobne rozdziały poświęcone są Naturze 2000, ptasiemu obszarowi Jizerské hory, terytorialnym systemom ekologicznym, pomnikowym drzewom i innym ważnym krajobrazowym czynnikom. Omówione jest wspieranie zagrożonych gatunków, np. wywieszanie budek lęgowych dla gniazdowania drapieżników, sów i ptaków śpiewających, transfer płazów i mrówek, ochrona zimowisk nietoperzy, rewitalizacja potoków, budowa przepławek oraz wysiłki zachowania korzystnego biotopu dla cietrzewia.
Kolejne rozdziały książki poświęcone są edukacji ekologicznej i pracy organizacji pozarządowych oraz wolontariuszy chroniących przyrodę.

Dział o gospodarce leśnej podsumowuje jej rozwój od średniowiecza, przez oświeceniowe starania o rozumne użytkowanie leśnego bogactwa aż po niekontrolowane wykorzystywanie i wprowadzanie ograniczeń, aż po dzisiejsze nowoczesne metody. Stosowną uwagę poświęcono leśniczej typologii i kategoryzacji lasów. Wiele stron przeznaczono na zagadnienie degradacji lasu, a przede wszystkim opisowi przyczyn i przebiegu klęski imisyjno-pyłowej z lat 70. i 80. XX w. Niemniej szczegółowe są teksty o odnowie lasu, włącznie z tworzeniem banku genów pierwotnej izerskiej populacji świerka.
Autorzy poruszyli też zagadnienia leśniczego szkolnictwa i oświaty.
Pozyskiwanie i przetwarzanie drewna jest uwzględnione w rozdziałach o rozwoju technologi pracy w lasach, sieci dróg leśnych, w przeglądzie niemal wszystkich tartaków, które tu pracowały i pracują oraz omówieniu niektórych przetwórców drewna. Pośród nich - zajmująca przednie miejsce, światowa firma Detoa w Jiřetínie pod Bukovou. Pod koniec rozdziału o papierniach jest mowa o Ferdinandovie - zwanym dawniej papierową wioską, z racji tego, że przemysł papierniczy tchnął weń życie.

W rozdziałach o łowach i myślistwie przeczytamy między innymi o starych czatownikach, łowieckich pobytach sekretarza prezydenta republiki na Novéj Louce, łowieckich chatach, najwybitniejszych trofeach, myśliwskich uniformach i o chowie zwierząt futerkowych, a także sportowym wędkarstwie.

Ostatni rozdział poświęcony jest wykorzystaniu gruntów rolnych z przeznaczeniem na łąki i pastwiska.

Góry Izerskie są ujęte kompleksowo, włącznie z polską częścią. Oprócz fachowych informacji, niektóre są publikowane po raz pierwszy, jak na przykład o zwierzyńcach albo bez omówienie reformy rolnej. Wiele tematów kierowane jest do czytelników, dla których wiedza przyrodnicza nie jest głównym przedmiotem zainteresowania. Nadmienić warto choćby opowieści o magicznej mocy drzew, legendy o kłusownikach i zaczarowanych strzelbach, przegląd izerskich pomniczków z niektórymi nowo odkrytymi szczegółami, przegląd clam-gallasowskich uniformów leśników, czy wyrób rychnowskich pudełeczek, bądź też historia unikatowych zdobień oldřichovskiego domu, który teraz służy ekologicznej edukacji.

Trzeci tom "JIZERSKÉ HORY" to ponad niż 250 tematów! Wydawca gwarantuje, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Na deser nie mogło zabraknąć wielkich reprodukcji, ulubionych przez wszystkich zdjęć lotniczych.

Wielki format 23 × 32 cm, 520 stron, podczas promocji w specjalnej edytorskiej cenie - 1700 Kč.

Uroczysta promocja książki III tomu wielkiej edycji o Górach Izerskich / Jizerských horách odbędzie się we czwartek, 6 listopada 2014 r. o godz. 19 w libereckim Experimentálním studiu w Lidových sadach. Jak zwykle nie zabraknie konkursu o książce.
Serdecznie zaprasza wydawca - Roman Karpaš.

red.

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne montaż haków holowniczych regały magazynowe sprzątanie Wrocław