ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Z góry  » Wielkie lalki opowiadają o pradawnym Duchu Gór

Napisany: 2009-06-01

Wielkie lalki opowiadają o pradawnym Duchu Gór

Pomarańczowy Zamek Legend Śląskich wyrastający vis-a-vis Galerii Miliński w Pławnej Dolnej tylko pozornie przypomina siedzibę pięknej księżniczki i wojowniczego księcia. W rzeczywistości jest zamieszkany przez wielkie, ruchome lalki, które ożywają, by opowiedzieć o dawnych dziejach krainy władanej przez potężnego Ducha Gór

Zamek Legend Śląskich wita wszystkich: małych i dużych, uśmiechniętych i (zwłaszcza) smutnych - kiedy stąd odjadą smutni nie będą!


Pławna Dolna to magiczny i artystycznie płodny zakątek, upodobany sobie zwłaszcza przez twórców rozmaitych profesji, którzy skupiają się od lat wokół założyciela grupy artystycznej „Pławna 9” – Dariusza Milińskiego. Już przy wjeździe podróżnych wita olbrzymia tablica z napisem: PŁAWNA MIEJSCE MAGICZNE. Ta urokliwa wieś w powiecie lwóweckim rozciąga się kilometrami wśród kaczawskich pagórków, uważanych w średniowieczu za krainę złota. Mimo liczby mieszkańców nie przekraczającej 600 osób, Pławna przyciąga tłumnie turystów ze względu na liczne zabytki, takie jak Kościół Św. Tekli, kalwarię, krzyż pokutny, kapliczki czy wapiennik; jednak to właśnie przez zaangażowanie i rozległą twórczość Dariusza Milińskiego, jego żony i przyjaciół, Pławna stała się swoistą mekką artystów pragnących poszerzyć swe umiejętności w zaciszu pławnianych rzeźb, kapliczek i inspirujących widoków. Choć mieszkańcy Pławnej Dolnej od zawsze z otwartymi ramionami przyjmowali przybyszy ze wszystkich zakątków kraju i świata, od 1 czerwca 2008 Miliński i jego przyjaciele otwierają już nie tylko swe serca, ale także podwoje unikalnego na skalę kraju Zamku Legend Śląskich i trzech pracowni artystycznych dla każdego, kto chciałby doświadczyć retrospektywnej podróży w czasy królów, księżniczek, rycerzy i panowania potężnego Ducha Gór.

Siedziba wielkich lalek i Ducha Gór

…A ja ci powiadam: każdy, kto zbłądził w okolice Karkonoszy, gnany tu własną wolą, bądź też z woli innych, odkryć z czasem musi niezwykłość tutejszej przyrody! Już zwykłe zioła i korzonki górskie są dwa razy grubsze od tych nizinnych! A i dorodnych trujących ziół mamy pod dostatkiem…

W Zamku Legend Śląskich lalki żyją...


Tymi złowrogimi słowy rozpoczyna się podróż wzdłuż ciemnego wnętrza intrygującego zameczku. Podróż na pograniczu jawy i snu, historii regionu oraz starych podań przekazywanych od pokoleń z ojca na syna. W zamierzeniu pomysłodawcy i twórców, Zamek Legend Śląskich miał być soczewką skupiającą wszystkie najpiękniejsze podania i legendy tego regionu; ich dobór jednak nie był przypadkowy, jako, że wspólnym mianownikiem i zarazem wątkiem przewijającym się przez wszystkie opowieści jest pradawny Duch Gór. Jest to tajemnicza i wszechpotężna postać budząca szacunek, ale i przerażenie, nagradzająca biednych mieszkańców Dolnego Śląska, ale i karząca ich srogo za występki przeciw prawom natury i odwiecznym prawom życia.

Wprawdzie każda z legend jest opowiedziana i wyśpiewana ustami aktorów, jednak prawdziwą atrakcją i zarazem ewenementem jest forma, w której legendy zostały zobrazowane. Tutaj bowiem na pierwszy plan wychodzą sugestywnie wyglądające, drewniane lalki naturalnej wielkości, które ożywają pod dotykiem rąk animatorów z Pławnej. Tym sposobem każda legenda jest „przedstawiana” w innej grocie przez inne lalki, w innej scenografii i oświetleniu tak, by stworzyć ostatecznie czarującą, spójną całość, która jest przedstawiana widzowi w trakcie półgodzinnej wycieczki po wnętrzu zamku.
Można zatem na przykład posłuchać i zobaczyć, w jak nieprawdopodobny sposób biedny Jakub Wymertałek znalazł skarb; jak skończyła się zakazana miłość dwojga kochanków, Sureca i Pury; jak Duch Gór przemienił się w osła i koło i jaki los spotkał okrutnego Konrada z Wlenia. Po zapoznaniu się ze wszystkim legendami wyłania nam się przed oczyma obraz Dolnego Śląska jako krainy na wskroś przesiąkniętej magią i wpływem Ducha Gór, a przyśpiewki zapowiadające treść każdej kolejnej opowieści zawierają zakamuflowany przekaz, który w połączeniu z tym, co obserwujemy na scenach, przywodzi na myśl średniowieczne moralitety.

Koniec podróży po wnętrzu zamku nie oznacza jednak końca atrakcji – kilkanaście minut po zakończeniu spektaklu to czas na to, by pod okiem pławnianych artystów samemu tchnąć życie w kukły, animując wielkie marionetki samemu.

Jeżeli wrażeń okaże się zbyt dużo - lub przeciwnie – zaostrzą one apetyt na poznanie klimatu minionych wieków , tuż obok zamku mieszczą się trzy profesjonalnie wyposażone pracownie artystyczne. Pod okiem doświadczonych instruktorów każdy może spróbować zgłębić tajniki kowalstwa, litografii lub ceramiki.

Sprawiedliwość Ducha Gór


Jedna z kilku chatynek na dziedzińcu to domek kowala gdzie dzieci i dorośli mogą poznać jak się dawniej konie podkuwało


W wielu dolnośląskich podaniach i legendach pojawia się tajemniczy Duch Gór. Wiadomo o nim tak naprawdę jedynie tyle, że miał moc przybierania każdej postaci, by móc obserwować zarówno mieszkańców regionu jak i przybyszy, a następnie wymierzać im sprawiedliwość lub…płatać figle. Czasem objawiało się to w formie surowych nauczek, częściej jednak odsłaniał przed ludźmi swe miłosierne oblicze i pomagał im w trudach codziennego, wiejskiego życia. Zapewne to jego istnieniem tłumaczyli sobie dawniej prości ludzie zjawiska, których nie potrafili sobie racjonalnie wytłumaczyć. Jednak wędrując po lasach i pagórkach Pławnej Dolnej nie można oprzeć się wrażeniu, że ktoś nas w milczeniu obserwuje.

Warto wiedzieć

Po drugiej stronie drogi, przy której stoi zamek, znajduje się Galeria Miliński, w której zmęczony wędrowiec może zjeść sławne już pierogi, odpocząć, poobcować ze sztuką czy przenocować. Tuż obok Galerii rozpoczyna się wejście na górę Kalwaria (322m), z której roztacza się piękna panorama całej bajkowej okolicy. Każdego sierpnia Pławna Dolna staje się areną działań artystycznych dla twórców z całego świata podczas Pleneru Artystycznego.

Zamek jest udostępniany turystom codziennie w godz. od 9 do 18, a w porze wakacyjnej do 20.

Cena wstępu: dorośli - 10 zł , dzieci – 7 zł
Grupy szkolne zorganizowane powyżej 30 osób: dzieci - 5 zł, dorośli - 7 zł
Zwiedzanie zamku połączone z warsztatami w pracowniach litografii, kowalstwa i ceramiki – dzieci : 15 złotych, do 3 opiekunów może wejść wówczas za darmo.

W celu umówienia się na zwiedzanie prosimy o kontakt z kustoszem Zamku - nr: 793 794 638

Dojazd

Okolica Pławnej Dolnej to piękno Pogórza Izerskiego w najlepszym wydaniu!


Pławna Dolna leży w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz, mniej więcej w połowie drogi między Bolesławcem a Jelenią Górą. Istnieją dobre połączenia z Lwówka Śląskiego i Bolesławca.
Ponadto z Lwówka Śląskiego do Pławnej Dolnej prowadzi nowa droga rowerowa (ok. 9km) - nowoczesna i bezpieczna, przecinająca Szwajcarię Lwówecką, więc amatorzy dwóch kółek całymi rodzinami powinni konieczne ten szlak przejechać!

Do zobaczenia w Pławnej!

Tagi: · zamek · trasy rowerowe · legendy

Linki: · Złotniki Lubańskie (Goldentraum) · Poznaj Góry Izerskie na rowerze! · Wieczorny Zamek · www.zamekslaskichlegend.pl · www.milinski.com.pl

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: plomby gwarancyjne regały magazynowe montaż haków holowniczych sprzątanie Wrocław