ciasteczkaWażne: Pozostawiamy ciasteczka. Przeglądając nasz serwis AKCEPTUJESZ naszą politykę prywatnościOK, schowaj.

 

Magazyn Kulturalno-Krajoznawczy GÓRY IZERSKIE

GÓRY IZERSKIE na wyciągnięcie ręki
 

• start  » Atrakcje  » Pytlácké kameny (Kłusownicze Kamienie)

Napisany: 2009-10-23

Pytlácké kameny (Kłusownicze Kamienie)

Grupa wierzchołkowych skał na wys. 975 m n.p.m. będących doskonałym punktem widokowym w Średnim Grzbiecie Izerskim (Střední jizerský hřeben)

Pytlácké kameny z Izerskiej Łąki

Nazwa pochodzi od kłusownika Heinricha, dezertera z czasów wojen napoleońskich, który miał rzekomo pod skałami kryjówkę.

Przybył w Góry Izerskie około 1813 r. i od razu został znienawidzony przez leśników. Mogli mu wybaczyć, że zabijał dużo zwierzyny, bo w tamtych czasach każdy kłusował. Jednak Heinrich wyrzynał z trofeum najlepsze kąski, a resztę porzucał w lesie na pastwę zgnilizny. Prędko stał się legendą: wiele razy leśnicy do niego strzelali, lecz bezskutecznie.

Heinrich miał sposobność zemścić się za prześladowanie na gajowym z Jizerki Janie Stefanovie, zwanym również Schneider Hansel. Wycelował strzelbę w otwarte okno chałupy, nim jednak wystrzelił, zobaczyła to ciężarna żona gajowego i skoczyła przed męża zasłaniając go z okrzykiem: "Strzelisz raz — zabijesz troje!"
Heinrich podobno nie strzelił.
Jednak Schneider Hansel wielkoduszność kłusownika zignorował. Pod górą Plochý vrch był leśny rewir Zadní Studánka. Mieszkał w nim jednoręki rewirowy Hub. Pewnego razu udał się do Jizerki w celach służbowych. W drodze powrotnej odprowadzał go akurat gajowy Schneider Hansel. Szli drogą w kierunku Smiedawy aż do potoku Poprzeczna Woda (Příčná voda). Przy strumieniu odbijała Czeska Droga (Česká dráha) - ścieżka, którą Hub miał wrócić do swej samotnej leśniczówki. Ujrzeli tam znienawidzonego kłusownika! Nieuzbrojony nabierał wody. Jak tylko spostrzegł leśników, nie zważając na ich ostrzeżenia, skoczył do lasu. Rusznica Huba była szybsza. Trysnęła rana, a Heinrich zniknął w gęstwinie. Wielki strach przed nieśmiertelnym Heinrichem nie pozwalał im go szukać. Odważyli się dopiero po kilku dniach i paręset metrów od potoku Příčná voda znaleźli leżące w zaroślach ciało.
Bez świadków i żadnych względów leśnicy pogrzebali kłusownika tam gdzie go znaleźli.
Po dezerterze i słynnym izerskim kłusowniku pozostały 2 namacalne pamiątki. W libereckim muzeum leży strzelba przerobiona na lewą rękę, którą miejscowe kroniki od zawsze uważają za tę, z której rewirowy Hub zastrzelił nieuzbrojonego Heinricha. A w rozległych lasach na południowym stoku Średniego Grzbietu Izerskiego (Středního jizerského hřebene) stoi Krzyż Heinricha (Hennrichův kříž).

Znajdziemy go ok. 500 m na południowy zachód od Kłusowniczych Kamieni (Pytláckých kamenů), opodal leśnej drogi wiodącej od skał do szosy z Jizerki do Smiedawy.

Koordynaty GPS krzyża:
WGS 84-E: 15°19'29.29''
WGS 84-N: 50°50'27.90''

Arkadiusz Lipin

Na podstawie Knihy o Jizerských horách, Miloslava Nevrleho

Tagi: · atrakcje turystyczne · punkt widokowy · widok

Linki: · Hojerův dům i Krzyż Männicha · Jizerka (Izerka, Klein-Iser) · Izerska Łąka (Große Iserwiese)

© Góry Izerskie 2006-2023

http://www.goryizerskie.pl

kontakt redakcja facebook prywatność spis treści archiwum partnerzy też warto

 

 

 

Polecane: montaż haków holowniczych plomby gwarancyjne regały magazynowe sprzątanie Wrocław